Betonlarla Kararmak Değil Ağaçlarla Yeşermek

Dünün anlam ve önemini belirten konuşmaların tamamı; “1972 yılında İsveç’in Stockholm kentinde yapılan Birleşmiş Milletler Çevre Konferansı’nda alınan bir kararla, 5 Haziran günü Dünya Çevre Günü olarak kabul edildi.” cümlesiyle başladı.
***
Dünya Çevre Günü dolayısıyla düzenlenen etkinliklerde yapılan konuşmalar hazırlanırken arama motorunun ilk sonucu Wikipedia’dan alınan bu cümle, ne yazık ki devam etmiyor, edemiyor…
Neyse bu başka bir konu, siz anladınız onu…
***
Asıl konuya gelelim.
5 Haziran Dünya Çevre Günü olarak uzun yıllardır kabul görüyor. Sıradan günlerin özelleştiği şu dönemde; günün anlam ve önemine uygun etkinlikler elbette Çevre Günü için de yapılıyor.
Meydanlara çelenkler konuluyor, çevremizin değerini anlatan konuşmalar yapılıyor. Çeşitli etkinliklerle vatandaşlar bir gün biraz daha fazla uyarılıyor.
***
Diğer yandan çevre anlamında çok şanslı olan Çanakkale’nin üzerinde kara bulutlar geziniyor. Mitolojiden gerçeğe Çanakkale’nin değerlerinden biri İda…
Kaz Dağları…
Tanrıların Armağanı…

Bin Pınarlı Ada, şu sıralar maden faaliyetlerinin pençesinde. Kesilen bir ağaç, yok olan her hayvan canımızı yakmaya devam ediyor.
İnsanın başrol oynadığı sistem gün geliyor onu esir alıyor.
Kaz Dağları’ndaki maden faaliyetleri canımızı yakıyor, altın kullanmaya devam ediyoruz. Her şey kurallara uygun devam etsin diyoruz, firma “İstihdam sağlıyorum” diyor.
Altını ayda yılda bir gören vazgeçebilse de rantı büyük olan, cebi yırtılasıya dolan kolay kolay vazgeçemiyor.
***
Protesto ediyoruz, “Kaz Dağları yok olmasın, sesimiz duyulsun!” diyoruz, suya, tek nefese muhtaç olmak istemiyoruz.
Betonlara baka baka kararmak değil, ağaçlarla yeşermek istiyoruz.
Bir sonraki nesil İda’yı fotoğraflardan bilmesin istiyoruz.
Her şeyin doğalını tüketip yapayı ile ölmek istemiyoruz.
Yaşam için, yaşamak için doğaya sahip çıkıyoruz !
***
Bir imza da sen ver;

https://www.change.org/p/%C3%A7anakkale-nin-i%C3%A7me-suyu-zehirlenmesin-atikhisar-alt%C4%B1n-madenine-hay%C4%B1rBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com