Eğitim-İş’ten yeni sisteme tepki

Eğitim-İş Çanakkale Şubesi tarafından düzenlenen basın toplantısında, bu sene yeniden değiştirilen liseye geçiş sınav sistemine yönelik eleştirilerde bulunuldu. Yapılan açıklamada; “Birçok yöntem gördük ama bugüne kadar özellikle başarılı çocuklarımızın sınavdan ağlayarak çıktığı bir yöntem ilk kez icat edildi” denildi.

Liselere Giriş Sınavı (LGS), geçtiğimiz 2 Haziran günü tüm Türkiye’de yapılmıştı. Sınavda 1 milyon civarında öğrenci tek dökmüştü. Bu sene yeni yürürlüğe giren yeni sistemde sınava giren öğrencilerin birçoğunun sınav çıkışlarında moralinin bozuk olduğu gözlemlenmiş ve bir kısmının gözyaşı döktüğü dahi görülmüştü. Eğitim-İş Sendikası’ndan yeni sisteme tepki geldi.
Sendika bürosunda düzenlenen basın açıklamasında konuşan Eğitim-İş Çanakkale Şube Başkanı Ahmet Mantaş; “Birçok yöntem gördük ama bugüne kadar özellikle başarılı çocuklarımızın sınavdan ağlayarak çıktığı bir yöntem ilk kez icat edildi. Bu sistem hükümetin hayali olan özel okuldan başka bir şeye hizmet etmeyecektir. Çocuklarımızın çalınan geleceklerinin de akan gözyaşlarının da hesabı er ya da geç sorulacaktır” dedi.

“ÇOCUKLARIMIZIN HESABI ER YA DA GEÇ SORULACAK”
Mantaş tarafından açıklamada şu ifadeler yer aldı; “Sınavdan çıkan öğrenciler büyük bir şok yaşadılar en çok da tam sayfayı dolduracak şekilde oluşturulan matematik soruları öğrencilerin sınav motivasyonunu alt üst etti. Bir de bu şekildeki uzun soruların çocuk çağdaki öğrencilerin 1,5 dakikada çözmesini bekleyen yanlış bir anlayış söz konusu. Sınav sonrası, sınava yönelik yorumlarda bulunan birçok fen ve matematik öğretmenlerin kendilerinin bile tanına süre içerisinde bu testi zamanında bitiremeyeceğini beyan etmişleridir. Öğrencilere stres yaşatmayalım diye kurgulanan sistem öğrencilere bugün kabus yaşatmıştır. Okulların tamamını nitelikli okul yapmakla mükellef olanlar okulları nitelikli ve niteliksiz diye ayrıştırmakla kalmamış, maalesef bu sistemle 12-13 yaşındaki çocuklarımızı da ayrıştırmıştır. Çocuklarımızın çalınan geleceklerinin de akan gözyaşlarının da hesabı er ya da geç sorulacaktır.”

SONUÇLAR SEÇİMDEN SONRA AÇIKLANACAK
Öte yandan Milli Eğitim Bakanlığı LGS sonuçlarının ise genel seçim sonrası bir tarih olan 26 Haziran’da açıklanacağını duyurdu. LGS başvuru kılavuzunda sonuçların 22 Haziran’da açıklanacağı belirtilmişti.

Atakan AlkışBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com