“Türkiye’de Namuslu Siyaset Eksik”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu dün saat 12.00’de İÇDAŞ Kongre Merkezi’nde kentte bulunan Sivil Toplum Kuruluşları ile bir araya geldi. Kılıçdaroğlu, 24 Haziran seçimleriyle ilgili, “Diktaya verilen her oy, harama verilen oydur” vurgusunda bulundu. Kılıçdaroğlu, aynı zamanda “Türkiye’de namuslu siyaset eksiktir” dedi.

Genel Başkan Kılıçdaroğlu dün saat 11.30 sularında Çanakkale havaalanına indi. Havaalanından İÇDAŞ Kongre Merkezi’ne geçen Kılıçdaroğlu, burada kentte bulunan odalarla, sivil toplum kuruluşlarıyla, muhtarlarla, belediye başkanlarıyla ve partililer ile buluştu. Kılıçdaroğlu’nun konuşmasını dinlemek için İYİ Parti İl Başkanı Eşref Bener Varol, İYİ Parti birinci sıra Milletvekili Adayı Rıdvan Uz, Saadet Partisi İl Başkanı Süleyman Saçıkara, İYİ Partililer, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu, Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı S. Kaya Üzen, ÇASİAD Başkanı Semih Başaran, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Ünal Özcan, MÜSİAD Çanakkale Şube Başkanı Ali Osman Yıldız, Kent Konseyi Başkanı Engin Kandemir ve oda başkanları da salonda hazır bulundular.

“MİLLET İTTİFAKI AYNI SALONDA BİRLEŞTİ”

Kılıçdaroğlu kentteki Odaları, STK’ları ve Millet İttifakı’nı aynı salonda birleştirdi. Kılıçdaroğlu yapmış olduğu konuşmasında, “Medyanın görevi nedir? İktidar borazanı medya, medya değildir. Medyanın görevi gücü denetlemektir. Peki neyi düşünüyoruz? Allah’ın izniyle Muharrem İnce Cumhurbaşkanı olduğunda ve CHP parlamentoda çoğunluğu aldığında ilk yapacağımız işlerden biri medya özgürlüğünü sağlamaktır. Hiçbir medya patronunun başka işi olmayacak. Sadece gazetecilik yapacaksın. Devletle iş yaparsan, bir süre sonra iktidarın kontrolüne giriyorsun. Medyada sendikayı zorunlu hale getireceğiz.

“EĞİTİM SİSTEMİ TEPEDEN TIRNAĞA DEĞİŞECEK”

Biz güçlü bir sosyal devleti inşa etmek zorundayız. Milyonlarca işsiz varsa huzuru sağlayamazsınız. Her evde akşam tencere kaynayacak, hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek. Madem sosyal devlet diyoruz, eğitime de el atacağız. Sayın Muharrem İnce’nin cumhurbaşkanı, CHP’nin parlamentoda çoğunlukta olduğu bir süreçte eğitim sistemini tepeden tırnağa değiştireceğiz. Çocuk, sabahleyin okula kahvaltı yapmadan gidecek, kahvaltıyı okulda arkadaşlarıyla yapacak. Aileden 5 kuruş istenmeyecek. Eğitim tam zamanlı olacak. Taşımalı eğitime son vereceğiz. İlk 1 yıl içerisinde 180 bin öğretmenin atamasını yapacağız. 5 yıl içinde atama bekleyen öğretmen kavramı olmayacak. Öğretmenleri devlet memurları kavramının dışına çıkaracağız. Öğretmenler için ayrı, öğretmenler meslek kanunu olacak. Hiçbir öğretmen yoksulluk sınırının altında maaş almayacak. Tüm öğretmenler geçim sıkıntısı çekmeden tüm vaktini çocuklarımıza verecek.

“ASGARİ ÜCRET 2 BİN 200 TL OLACAK”

1 Ocak 2019. İnşallah, asgari ücret net 2200 lira olacak. Bu rakamın yüksek olmadığını biliyorum ama hayatın gerçeği var. Asgari ücretten vergi alınmayacak. Başka bir çarpıklığı anlatayım. Bütün Türkiye’nin hemen hemen bütün bölgelerinde, ayda 200, 300, 500, 1000 lira alan emekli var. Sayın Muharrem Bey’in cumhurbaşkanı, CHP’nin parlamentoda çoğunlukta olduğu demokratik bir rejimde, hiçbir emeklinin aylığı 1500 liranın altında olmayacak.

“12 YILDA 2 TRİLYON 94 MİLYAR HARCANDI”

79 yılda bütün hükümetlerin, İnönü’den tutun Demirel’e kadar Özal’dan diğer Başbakanlara kadar, 79 yılda gelen geçen 713 milyar dolar para harcamıştır. Bu paralarla ETİ Bank, Sümerbank kurulmuştur. Depremler, kaybedilenler, onarılanlar, Kıbrıs Harekatı, Amerikan ambargosu, uçak fabrikası bütün bunlar için 713 milyar dolar harcanmıştır. 2 trilyon 94 milyar dolar bu para 2002 yılından bu yana kadar harcanan paradır. Bana sorar mısınız yeni bir şeker fabrikası mı kurdular? Nereye gitti 2 trilyon dolar? Bunların bilinmesi lazım, sandığa böle gidilmesi lazım. Dikta yönetimine verilen her oy, harama verilen oy demektir…” açıklamalarında bulundu.

Tunahan Ünsal

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com