Şehitler Abidesi’nin Mimarı Hayatını Kaybetti

Çanakkale Şehitlerini, Çanakkale’ye yaptığı anıt ile simgeleştiren Prof. Dr. Doğan Erginbaş hayatını kaybetti.

Çanakkale Şehitler Abidesi’nin Mimarı olarak bilinen Prof. Dr. Doğan Erginbaş’ın vefatını Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı duyururken, kendisine Allah’tan rahmet, ailesine ve yakınlarına baş sağlığı dileriz.

1944 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden mimar olarak mezun oldu. Çanakkale Muharebeleri’nde şehit düşen tüm askerlerimizi simgelemek ve onların anısını yaşatmak amacıyla, 1944 yılında Milli Savunma Bakanlığı’nın açmış olduğu proje yarışması sonucunda 37 proje arasından Doğan Erginbaş, İsmail Utkular ve Feridun Kip tarafından hazırlanan “Şehitler Abidesi” projesi seçildi.

Abide’nin temeli 17 Nisan 1954 tarihinde atıldı ve İkinci Anafartalar Zaferi’nin 45. yıldönümü olan 21 Ağustos 1960 tarihinde ziyarete açıldı. Böyle anlamlı ve büyük bir projeye imza atan Prof. Dr. Doğan Erginbaş’a; Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihî Alan Başkanlığı olarak

Cenazesi, 2 Haziran Cumartesi günü öğle namazından sonra İstanbul, Üsküdar Şakirin Camisi’nde yapılacak cenaze töreninden sonra defnedilecek.

Haber MerkeziBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com