Çanakkaleli Yönetmenin Filmi Vizyonda

Çanakkaleli başarılı yönetmen Nuri Bilge Ceylan, 1 Haziran tarihinde vizyona giren Ahlat Ağacı filmi ile 5 yıl sonra tekrar seyirci karşısına çıktı. Cannes Film Festivali’nde dakikalarca ayakta alkışlanan Nuri Bilge Ceylan ve ekibi sinema camiasına damga vurmaya devam ediyor.

“AHLAT AĞACI, 196 SALONDA VİZYONDA”

Türkiye’nin ödül rekortmeni Çanakkaleli yönetmeni Nuri Bilge Ceylan’ın son çektiği filmi Ahlat Ağacı, 1 Haziran tarihiyle 196 salonda gösterime girdi. İlk kez bir sanat filmi 196 salonda gösterime girerek çok sayıda insana ulaşma fırsatı buldu. Ceylan Çanakkale’de çektiği filmi ile Fransa’nın Cannes şehrinde düzenlenen Cannes Film Festivali’nde film gösterimi sırasında dakikalarca ayakta alkışlanmıştı. Altın Palmiye sahibi ödül rekortmeni yönetmenin çektiği Ahlat Ağacı ise Çanakkale’nin Yenice ve Çan ilçelerinde çekildi.

Ceylan’ın yönetmenliğini yaptığı filmin oyuncuları ise; Doğu Demirkol, Murat Cemcir, Bennu Yıldırımlar, Hazar Ergüçlü ve Serkan Keskin oldu. Filmin görüntü yönetmenliğini ise Ceylan’ın birçok filminde olduğu gibi yine Gökhan Tiryaki yaptı.

“KÖYÜNE DÖNEN BİR GENCİN HİKAYESİ”

Filmin konusuna bakıldığında hikaye Doğu Demirkol’un hayat verdiği Sinan karakteri üzerine kurgulandı. Sinan oldum olası edebiyatla ilgili genç bir adamdır ve yazar olmak istemektedir. Anadolu’da doğduğu köye dönen genç adam kitabını bastıracak parayı bulmak için tüm enerjisini harcamaya başlar ancak babasının geçmişten kalan borçları başına dert olacaktır. Nuri Bilge Ceylan’ın sekizinci sinema filmi olan Ahlat Ağacı’nın yapımcılığını ise Zeynep Özbatur Atakan üstlendi.

“CEYLAN 66 ÖDÜLLE REKOR KIRDI”

Ceylan, yurtiçinde ve dışında toplam 66 ödül kazanarak kırılması güç bir rekora imza attı. Ünlü yönetmen ödüllerinin 34’ünü Türkiye’deki 32’sini ise yurtdışındaki festivallerden kazandı. Ceylan’ın ödül sayısı açısından en yakın rakibi olan Yeşim Ustaoğlu 27 ödülün 9’unu Türkiye’de, 18’ini ise yurtdışında aldı.

Tunahan ÜnsalBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com