Başkanlardan “risk” ve “tehdit” açıklaması

Atikhisar Barajı havzasında Danıştay’ın iptal kararına rağmen devam eden madencilik faaliyetlerine yönelik Çanakkale Ziraat Odası Başkanı Prof. Dr. Türker Savaş; “Büyük bir tehdit var”, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ise “Birçok riskle karşı karşıyayız” açıklamasında bulundular.

Çanakkale Ziraat Mühendisleri Odası’nda bir araya gelen Oda Başkanı Prof. Dr. Türker Savaş ile Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Atikhisar Barajı havzasında devam eden madencilik faaliyetleri ile ilgili kendilerine yöneltilen soruya; “Büyük bir tehdit var” ve “Birçok riskle karşı karşıyayız” açıklamasında bulundular.

SAVAŞ; “BÜYÜK BİR TEHDİT VAR”

Madenciliğin sadece yüzey sularını değil yeraltı sularını da tehdit ettiğini belirten Prof. Dr. Türker Savaş; “Yeri kazmadan sondajlarda bile kullandıkları, kil içerisindeki alüminyum gibi bazı kimyasallar nedeniyle Çan’da yavru atmaları meydana geldi; bundan kaynaklı olabilir mi acaba diyoruz. Net bir şey yok elimizde ama o dönemde oldu, sondajlar sırasında daha da zarar vermeye başladı. Söğütalan’da, Şahinli’de, Çan’ın birçok köyünde içme suları kirlendi. İnsanlar sondaj ve arama sırasında dışarıdan su getirmek zorunda kaldılar. İşletmeye geçildiği anda neler olabileceğini bilmiyoruz. Atikhisar havzasındaki madencilik faaliyetleri doğrudan içme suyumuzu, doğrudan tarımsal alanlarımızı ilgilendiriyor. Büyük bir tehdit var.” dedi.

GÖKHAN; “BİRÇOK RİSKLE KARŞI KARŞIYAYIZ”
Atikhisar Barajı’nın suladığı alanlar itibariyle Çanakkale halkının ve tarımsal arazilerin birçok riskle karşı karşıya olduğunu ifade eden Başkan Gökhan ise; “Yarın bir gün oradaki madencilerin suları kirletme olasılığı, burada hem içme sularını hem de tarımsal sulamayı etkileyecek bir konu. Tarlaların tesviye edilmesi lazım. Toprağın farklı seviyede olmasından dolayı su birikmeleri var. Çok tarlada ürün kaybı var” dedi.

Atakan Alkış

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com