Erkek: “4 vekil de Millet İttifakı’nın olacak”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Binası’nda basın toplantısı düzenleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, çeşitli açıklamalarda bulundu. Erkek, yaptığı konuşmada Çanakkale’de dört milletvekilinin Millet İttifakı’ndan çıkacağını ve yeni seçilecek cumhurbaşkanının Muharrem İnce olacağını iddia etti.

CHP İl Binası’nda yapılan basın toplantısına CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek’in yanı sıra Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan, CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan ve partililer katıldı.
Toplantının başında konuşan CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan, 24 Haziran’da yapılacak genel ve cumhurbaşkanlığı seçimlerine parti olarak hazır olduklarını belirterek “seçimlerde başarılı olmak için elimizden gelen her türlü çabayı göstereceğiz.” dedi.
Devamla OHAL sürecinde seçime girildiğini hatırlatarak konuşmasına başlayan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Av. Muharrem Erkek konuşmasının devamında; “Saray rejimi bir demokrasi ayıbı olan yüzde 10 seçim barajını kaldırarak seçime gitme cesaretini gösteremedi. Demokrasiye ağır bir darbe daha vuruldu. Adil, özgür bir seçim istiyorsanız yapılması gereken OHAL’in kaldırılması, ikincisi de 12 Eylül darbe ürünü olan yüzde 10 barajının kaldırılmasıydı. Sarayda oturanlar çok korktukları için OHAL’de Türkiye’ye seçim yaptırıyorlar.” dedi.

“TEMEL İLKELERDE BİR ARAYA GELDİK”

Muhalefet olarak “Millet İttifakı”nı kurduklarını belirten Erkek; İYİ Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti ile temel ilkelerde uzlaşarak bir araya geldiklerini ifade etti. Erkek bu temel ilkeleri ‘toplumsal ayrışmaya ve kutuplaşmaya son vermek’, ‘Türkiye’nin siyasal sistemini normalleştirmek ve çoğulcu demokrasiyi tesis etmek”, ‘hukukun üstünlüğünü kurmak ve yargı bağımsızlığı ile tarafsızlığını sağlamak’,  ‘başta ifade ve basın özgürlüğü olmak üzere tüm temel hak ve özgürlükleri teminat altına almak’, ‘yüzde 10 barajını kaldırmak’ olarak açıkladı.

“İTTİFAK DÖRT VEKİLİ KAZANACAK”

Erkek konuşmasının devamında; “Millet ittifakı mecliste çoğunluğu mutlaka sağlayacaktır. Çanakkale’de de Millet İttifakı dört milletvekilini mutlaka kazanacaktır. Bunu da hep birlikte göreceğiz” dedi.  Erkek, seçime 19 Mayıs ruhuyla hazırlandıklarını ve hazır olduklarını belirtti.

“HER ŞEY YOLUNDAYSA NİÇİN ERKEN SEÇİME GİDİYORUZ?”

Erkek; “Her şey yolundaysa niçin erken seçime gidiyoruz? Çünkü her şey yolunda değil. Türkiye bu saray rejimiyle, tek adam rejimiyle felakete sürükleniyor. Tablo çok kötü. İşler yolunda değilse neden biz yine aynı kişiyi cumhurbaşkanı seçelim? Eğer ülkeyi kurtaracak Erdoğan ise ülkeyi bu hale kim getirdi?” dedi.

“İNCE CUMHURBAŞKANI OLACAK”
“Çocuklarımıza nasıl bir gelecek bırakacağız? Türkiye karanlık bir diktatörlüğe mi evrilecek? Yoksa rahat bir nefes mi alacak? Bunun kararını milletimiz verecek. Biz onun için diyoruz ki 24 Haziran’da ya da 8 Temmuz’da Sayın Muharrem İnce, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olacak. Sayın İnce Cumhurbaşkanı adayı olduğunda parti rozetini çıkarıp bugün benim de taktığım Türk bayrağını yakasına taktı. Türkiye’nin tarafsız bir cumhurbaşkanına ihtiyacı var.”

“16 YILDA 5 TEMEL SORUN”

AK Parti iktidarının 16 yılda yarattığı 5 temel sorun bulunduğunu dile getiren Erkek; bu sorunları “adalet ve demokrasi”, “eğitim”, “ekonomi”, “dış politika”, “toplumsal barış” şeklinde sıraladı.

“ÇANAKKALE ÜVEY EVLAT”
“Barışın ve kardeşliğin kenti Çanakkale, 16 ve özellikle son 5 yılda üvey evlat muamelesi görmüştür. Ekonominin, eğitim sisteminin, adalet ve demokrasinin yaşadığı sorunlar en çok kentimizi vurmuştur. Esnaf kan ağlıyor. Her gün kepenk kapatılıyor. Çanakkale’de 2017 yılında 200 şirket kapanmıştı, Kent içinde deniz yolu taşıması bile liyakatten uzak biçimde yapılıyor ve olumsuz sonuçlarını yaşıyoruz. Okullarımızın ne olacağını çocuklarımızın hangi okula gideceğini bilemiyoruz. Halkın ulaşamayacağı türden sağlık sistemi Çanakkale’de de inşa edilmeye çalışılıyor. Şehrin tek içme suyu kaynağı olan Atikhisar Havzası’nda yaşananlar hepinizin malumu. Buna ve diğer sorunlara karşı bundan sonra da mücadele vermeye devam edeceğiz ve 24 Haziran’da yeter diyeceğiz.”

Erkek, basın toplantısının ardından üyesi olduğu Çanakkale Barosu’na giderek Baro Başkanı Av. Bülent Şarlan ve Yönetim Kurulu Üyelerini ziyarette bulundu. Baro İdari Binada gerçekleşen ziyarete önceki dönem Baro Başkanları ve avukatlar da katıldılar. Ziyarette; yaklaşan seçimler, Çanakkale ve ülke gündemi konuşularak, karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.

Atakan Alkış – G. Nermin YıldızBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.