Hadi Hayırlısı

Beklenen gün geldi ve heyecan tavan yaptı. Kimisi üzüldü, kimisi sevindi, kimisi de henüz neler olduğunu anlayamamış gözüktü. Siyasi partiler, aday listelerini seçim kuruluna teslim etti. Sıralamadaki yerinden memnun olmayan aday adayı ve taraftarları, biraz hezeyan yaptıysa da sağ duyulu davranıp, beklemeye, olup biteni izlemeye başladı.

AK Parti ve CHP’nin birinci sıraları hiç tartışılmadan, beklenen isimlerin yazıldığı görüldü. CHP ikinci sıra için Bülent Öz beklenirken, Biga adayı Özgür Ceylan ipi göğüsleyen isim oldu. Bu isim parti içerisinde tepki ile karşılandı dense de, diğer partilerin adaylarının açıklanmasının ardından ne kadar isabetli bir tercih olduğu ortaya çıktı. Diğer partilerin Biga’dan seçilebilecek sırada adayı yok. Siyasi partilerin son yıllardaki Çan üstünlüğünü, bu kez hiç göz önünde bulundurmadıkları gözlendi.

AK Parti’de ise en isabetli ikinci sıra tercihi yapıldığı görüldü. Toplumun her kesimi ile barışık olan, kuruluşundan bu yana, partinin farklı kademelerinde görev yapan, en son Genel Merkez’de Kadın Kolları makamında Türkiye’yi karış karış dolaşan bir isim Jülide İskenderoğlu. Bülent Turan’ın gücünün yanında tam bir yerel güç. Ayhan Gider’in yokluğunu partililere hissettirmeyecek bir sıralama.

Çanakkale adına en büyük sürprizi yapan parti de çiçeği burnunda yeni kurulan İyi Parti oldu. Rıdvan Uz ismini tüm siyaset yapanlar beklerken, ikinci sıraya da yine aynı tabanın temsilcisi olarak İsmet Balkan ismini getirmeleri ilginç karşılandı. Bu parti de Çanakkale’nin sosyal demokrata yakın merkez oylarını hiç hesaba katmamış göründü. Bu sıralamaya bakıldığında, Çanakkale’deki MHP oylarını paylaşıp, biraz merkez partisi iddiasından da uzaklaşmış duruma düştü.

Partili yetkililerin bu sıralamasının ardından şimdi de sokakta, yurttaşlar arasında vekil toto oynanmaya başlandı. Hangi parti iki, hangi parti bir milletvekili çıkaracağının hesapları yapılıyor. Siyasiler ve siyaset yapanlar kendi partisinin en az iki-üç vekil çıkartacağını ileri sürüyorlar. Kimi yurttaşlar da iki iki milletvekilini iki siyasi parti paylaşacağını belirtirken, her siyasi partinin birer milletvekili ile Ankara’ya gideceğini ileri sürenlerin sayısının da az olmadığını söyleyebiliriz.

Seçim sonuçlarına bakacağız. Sıralamayı yapanlar mı kazanacak, sıralamaya girmeyenler mi? Bekleyip göreceğiz. Tüm adaylara ve partilere başarılar dilerim.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.