Kim sevinecek kim üzülecek?

Bugün (Pazartesi) mesai bitimine kadar Siyasi Partiler, adaylarının sıralamasını, Yüksek Seçim Kuruluna verecek. İki milletvekili çıkarma umudu olan partilerde kim sevinecek, kim üzülecek göreceğiz.

Çanakkale’de AK Parti, CHP ve İyi Parti iki milletvekili çıkarmak için yarış halindeler. Bu siyasi partilerde seçim kararı alındığından bu yana 1. Sıra milletvekillerinin isimleri kesine yakın belli olduğu tahmin edildiği için tüm savaş, 2. Sıralar için yapılıyor. (yeni kurulan İyi parti’yi bu iddianın dışında tutuyorum). AK Parti’de Grup Başkanvekili Bülent Turan’ın ismine kesin üstü gözle bakılırken, son kurultayda Genel Başkan yardımcısı olan Muharrem Erkek için de CHP 1. Sırasının müdavimi olarak gözleniyor.

Hem AK Parti’de hem de CHP’de bakalım ikinci sıraya hangi isimler getirilecek. Bugüne kadar isim totoda AK Parti’de en fazla şans tanınan isim Çan eski ilçe başkanı Sabahattin Güner’in ismi öne çıkmıştı. Bu partide kadın kolları başkanlığı yapan Jülide İskenderoğlu’nun ismi de en az Güner kadar iddialı olarak gösterildi. AK Parti’de bölgesel dağılımın düşünülüp düşlenemeyeceği de merak konusu oldu.

Seçimlere ilk kez girecek olan ve yeni kurulmasına karşın iddialı olan İyi Parti de ise sürpriz yaşanıp yaşanmayacağı ayrıca merakla bekleniyor. Bu partide kuruluş aşamasında ve sonrasında Genel başkan Meral Akşener’i hiç yalnız bırakmayan Rıdvan Uz mu, yoksa Kurucu İl Başkanı İrfan Dehmen’in mi değerlendireceği isim-toto oynatıyor. Bu siyasi partinin ikinci sırasına Biga’dan bir ismin yazılmasına kesin gözüyle bakılıyor.

İki milletvekili çıkarmasına en yakın parti olarak bakılan Cumhuriyet Halk Partisi’nde de durum çok farklı değil. Hatta tam aksine, en fazla ses getirecek, en hareketli günün ve haftanın yaşanacağı tek parti… CHP’nin 1. Sırası için Muharrem Erkek’ten başka bir isim konuşulmazken, 2. Sıra için varsayımlar, iddialar bir düzineden daha fazla. Öyle anlaşılıyor ki isimlerin açıklanmasının ardından başlayacak tartışmaların Dimitri’nin sünnetine kadar sürmesi bile beklenebilir.

Bu partide daha 2. Sıraya yazılan isim resmileşmeden çıkan tartışmada bir ilçe başkanı görevden alındı. 2. Sıranın kime ait olacağının kesinleşmesinden sonra, tartışmalar daha da alevlenebilir. Hatta il yönetimi başta olmak üzere yönetim kademelerinden istifalar bile yaşanabilir. Bu partide en az tartışma sıralamanın mevcut isimlerin korunması ile mümkün gözüküyor. Biga, ağırlığı göz önünde bulundurulacak olursa da 2. Sıranın değişeceğine kesin gözü ile bakılıyor.

Kısaca bugün ve yarın, bizim sokak biraz hareketli olacak. Kentimizin siyasetle ilgilenen vatandaşları da isim toto yarışmasının sonucunu resmi olarak görecek. Genel Başkanlar ve ilgili birimler, milletvekili sıralamasının meyvelerini de 24 Haziran’da sandıklar açıldığında toplayacak. Kim ne derse desin, siyasi partilerdeki bu hareketlilik, partilerin daha dinamik olmasına, isminin halk arasında daha fazla duyulmasına katkıda bulunuyor.

Sıralama sonucu oluşan listeler, sandıkların açılmasıyla halktan onay almış ya da halka dayatılınca sonucun ne olacağını hep birlikte öğrenmiş olacağız. Bakalım bugün isimlerin resmileşmesinden sonra kimler sevinecek, kimler üzülecek? Hep birlikte göreceğiz.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.