Rotaryenler ormanlarını oluşturuyor

Uluslararası Rotary 2420. Bölge Federasyonu Gelibolu Yarımadası, Şehitlik Bölgesi’nde 10,000 ağaçlık Barış Hatıra Ormanı oluşturuyor.

Geçtiğimiz 22 Nisan Dünya Günü’nde merkezi İstanbul’da bulunan Uluslararası Rotary 2420. Bölge Federasyonu kendisine bağlı bulunan 72 Kulüp ve 2,000 Rotaryen’in ortaklaşa oluşturdukları Rotary 2420. Bölge Barış Hatıra Ormanı’na dikilecek 10,000 ağacın ilk fidanlarını düzenlenen bir törenle toprağa dikti. Törene 2420. Bölge Guvernörü Kaan Kobakoğlu ve Bölgeden çok sayıda Rotaryen katıldı. Ayrıca Çanakkale ilinin bağlı olduğu 2440. Bölge Kulüplerinden olan Çanakkale Rotary Kulübü Başkanı Eren Günal ve Kulüp üyeleri de bu törende hazır bulundu. Rotary’nin Dünya çapındaki çevre projelerinden biri olan ağaçlandırma çalışmaları çerçevesinde oluşturulan bu ormanın aynı zamanda Anzac Koyuna da yakın olan Beşyol Köyü’nde olması adında bulunan “Barış” kelimesinin anlamını daha da derinleştiriyor.

1905 yılında kurulan ve dünya üzerindeki hizmet kulüplerinin ilki olan Rotary’nin kısa tarifi şöyledir: Rotary, yeryüzünde barış ve iyi niyetin kurulmasına yardımcı olmak, bütün mesleklerde yüksek ahlak standartlarını teşvik etmek için dünya çapında örgütlenmiş bir hizmet kuruluşudur.

Rotary’nin hizmet ideali, “kendinden önce hizmet” olarak tanımlanır. Bu anlayış tüm Rotaryenlerin ortak tavrı olurken, dünya çapında insanları ortak amaçlar çerçevesinde bir araya getirir.

Rotary Kulüplerinin üye profili, bulundukları bölge ve ülkedeki temsil edilen iş ve mesleklerin bir yansımasıdır. Kulübün her üyesi, farklı bir mesleği temsil etmektedir. Rotary’nin bu yapılanma biçimi sorunlar üzerine üretilen düşüncelerin, toplumun her kesimini kavrayabilmesi ve hizmetin toplumun tüm katmanlarına yayılabilmesini sağlamak içindir.

Kısaca Rotary, dört temel ilkeye dayanmaktadır:

* Üyeler arasında dostluğu geliştirmek

* Hizmet etme fırsatlarını çok yakından incelemek

* Hizmet idealini kişisel yaşantımızda vurgulamak

* Karşılıklı anlayışı ve uluslararası ilişkileri geliştirmek

 Haber MerkeziBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.