“Kıdemli Kentliler” & Öğrenciler

Çanakkale birçok ile göre coğrafya anlamında şanslı bir il. Bu şans özellikle ilçe, köy ve adalarda kendini gösterse de boğazın pozitif etkileri sebebiyle kent merkezi, cazibe merkezine dönüşüyor. Destinasyon yönüyle düşünüldüğünde kente artı değer katan bu özellik, Çanakkale’de ikamet edenler için bazen sorunlar doğurabiliyor. Trafik ve otopark bunlardan bazıları. Ülke genelinde olduğu gibi kentimizde de günden güne zorlaşan yaşam, ekonomide yaşanan değişikliklerin örneği niteliğinde.
Çanakkale’de birkaç yıldır bulunan biri olarak gözlemlediklerimden biri de emlak sektöründeki değişiklikler.

***
Coğrafya anlamında şanslı olduğunu söylediğimiz Çanakkale’nin tanımlarına bir de ‘öğrenci için uygun bir il’ eklendiğinde emlak sektöründe sular kolay kolay durulmuyor. 1915 Çanakkale Köprüsü’yle artan cereme, öğrenci ile perçinleniyor. Mesela; köprünün yapılacağı daha ilan edilmeden başlayan söylentilerle kentte köşe kapmaca başladı. Köprünün ayakları nereden geçiyor hesaplandı, herkes kendine bir yer seçti. Orta halli vatandaşın kolay kolay aklına gelmeyecek alışverişler gerçekleşti. Emlak piyasası bir anda hareketlendi, emlakçı fiyatı yukarıya çekti.
Zaman geçti, köprünün temelleri atıldı. Piyasada bir hareketlenme daha gerçekleşti. Kentte, emlakçıların kazanamadığı, köprü balonunun söndüğü konuşulmaya başlandı. Emlakçılar kazanamıyoruz dedi, halk fiyatlar çok yüksek dedi.
Aradan çok zaman geçti. Köprü inşaatı devam ediyor. Sektör duruldu. Ancak fiyatlarda herhangi bir değişiklik olmadı, hepsi havada kaldı.
***
Çanakkale’de birkaç yıl önceki konut fiyat ve kiraları ile şu an karşılaşılan fiyatlar arasında ise fark var. Metrekaresine insan sığmayan evlerin fiyatları uçuyor. Mecbur olan öğrenciler, birkaç kişi ortaklaşa bir eve başını sokabiliyor belki ama dar gelirli aileler olduğu yerde kıvranıyor. Kentin hatrı sayılır bir bölümü zaten emlak piyasasını elinde tuttuğu için onların ayağına taş değmiyor. Ancak diğer grup, ayın sonunu zor getiriyor. Kazançların yarısı kiraya gidiyor.
***
Bahsettiğim gibi bu konunun temelinde ülkenin ekonomisi yer alsa da Çanakkale’deki kira artışlarında kişisel çıkarlar ve fırsatları değerlendirme hırsının da yaşandığını düşünüyorum.
“Öğrenciler, kentin yapısını bozuyor.” diyen “kıdemli kentliler” yılların tecrübesi ile öğrencilerden fazla kira isterken kentin ahlaki yapısı bozulmuyor tabii…
Çanakkale’de yeni düzen böyle devam ediyor.
Gayrimenkul zenginliği ile hayatını sürdürenler ve asla sahip olamayacakları evlere her ay yüzlerce lira ödeyenler olarak ikiye ayrılıyor nüfus.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.