Engelsiz Hayat Engelsiz Sanat!

Engelliler Destek Programı (EDES) kapsamında kurulan Eceabat Engelsiz Akademi öğrencileri yaklaşık bir yıldır hazırladıkları eserleri, 17 Burda AVM’de sergiliyor. “Engelsiz Sanat Engelsiz Yaşam” kapsamında düzenlenen serginin açılışını dün Vali Orhan Tavlı öğrencilerle birlikte yaptı.

Eceabat müftülük binasında oluşturulan atölyede Engelliler Destek Programı (EDES) kapsamında geçtiğimiz yıl açılan kursta öğrenciler ve öğretmenleri tarafından hazırlanan birbirinden güzel eserler, 17 Burda AVM’de sergileniyor.

Önceki gün akşam üzeri gerçekleştirilen açılışa Vali Orhan Tavlı, Vali Yardımcısı Turan Yılmaz, İl Emniyet Müdürü Celal Sel ve Eceabat İlçe Milli Eğitim Müdürü Sezai Turna, Halk Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı ve Eceabat Engelsiz Akademi Proje Koordinatörü Ahmet Yurdakul, 17 Burda AVM Müdürü Erol Yıldız ile kurstan desteğini esirgemeyen Vali Yardımcısı Turan Yılmaz’ın eşi Fatma Yılmaz, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Sezai Turna, açılışta kurs hakkında bilgilendirme yaparken “Öğrencilerimizi her gün evlerinden alıp akşam bırakıyoruz. Proje kapsamında seramik üzerine çalışmalar yapıyoruz. Özgün çalışmaları da var. Ayrıca her gün 1 saat müftülüğümüzden bir görevli öğrencilerimize değerler eğitimi kapsamında ders veriyor. Öğrencilerimiz ve aileleriyle birlikte İstanbul, Edirne ve Çanakkale gezileri düzenledik. Kaymakamımızın destekleriyle öğle yemekleri de veriyoruz. Öğrencilerimiz de mutlu aileleri de mutlu, kaymakamımızın değerli eşleri de bizleri yalnız bırakmıyor. Şükranlarımızı arz ediyoruz.” ifadelerine yer verdi.

VALİ TAVLI: “ÇOK BEĞENDİM, ÇOK ETKİLENDİM”

Cuma gününe kadar devam edecek olan serginin açılışında konuşma yapan Vali Orhan Tavlı ise “Biz teşekkür ederiz arkadaşlar. Hep birlikte güzel bir çalışma yapılıyor. ‘Engelsiz hayat engelsiz sanat’ diyoruz. Daha güzel projelere imza atacağız. Sizleri tebrik ediyor, alkışlıyorum.” dedi.

Daha sonra açılış kurdelesini öğrencilerle birlikte kesen Vali Tavlı, masaları tek tek gezerek eserleri inceledi. Öğrencilere soru sorarak incelemelerini tamamlayan Tavlı’ya kurs kapsamında hazırlanan seramikten yapılan Şehitler Abidesi maketi hediye edildi.

Vali Tavlı, sergiden ayrılmadan önce günün tarihini de düştüğü anı defterine şu mesajı yazdı: “Engelsiz hayat engelsiz sanat. Şaheser olan eserlerini el emeği göz nuru seramikleri gördüm. Çok beğendim. Çok etkilendim. Sizleri tebrik ediyorum. Sizleri çok seviyoruz. Eceabat’a sevgilerimle…”

Eylem GözeldereBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.