Kültür Müdürü Müjdeyi Verdi: “Etnografya müzesi açılacak”

İl Kültür ve Turizm Müdür Kemal Dokuz, Dünya Hemşireler Günü dolayısıyla düzenlenen yemekte, 2018 Troia Yılı ile ilgili sunum gerçekleştirdi. Sunumda, Troia yılında yapılan etkinliklerden ve yapılacak olan programlardan bahseden Müdür Dokuz, Çanakkale’de yapılacak Etnografya Müzesi’nin müjdesini verdi.

İl Kültür ve Turizm Müdür Kemal Dokuz yapmış olduğu sunumda, “İlimizde Troia yılının heyecanı ile bir takım etkinlikler yapıyoruz. Bu etkinlikler ulusal ve uluslar arası alanda yapılan etkinliklerdir. Belik birçoklarınız diyeceksiniz ki özel bu günde Troia yılının ne işi var? Troia yılını hep birlikte hissedelim diye bu sunumu gerçekleştiriyorum.

NEDEN TROİA YILI ÖNEMLİ?

Troia’nın yedi kıtada bilinirliği vardır. Dünya kültürel miraslarının birleşim noktasında bulunur. Doğu ile Batı’nın sıfır noktasıdır. Dünyanın en fazla bilinen ve merak edilen ikinci mitolojik alanıdır. Tüm medeniyetlerin referans noktasıdır. Sava ile barışın eşsiz birleşimidir. Arkeoloji biliminin de aynı zamanda referans noktası haline gelmiştir. Büyük İskender’den Sezar’a, Fatih Sultan Mehmet’ten Atatürk’e herkesin geçiş güzergâhında bulunmaktadır. Fatih Sultan Mehmet İstanbul’un fethinden sonra Troia’da yaptığı incelemelerde biz burada Troia’nın öcünü aldık demiştir.

“2018’İN İLK DÖRT AYINDA GEÇEN YILA TURİST SAYISI İKİ KATINA ÇIKMIŞTIR”

Çanakkale ile ilgili bir takım değerleri istatistikler göstermektedir. Geçtiğimiz yıllarda 2011 yılında toplamda 550 bin ziyaretçi gelmiştir. 381 müze ve ören yeri içerisinde Troia ören yeri ziyaretçi alma potansiyeli alma bakımından onuncu sırada bulunmaktadır. Troia ören yeri tüm Türkiye’deki müzeler arasında bu denli önemli bir konuma sahiptir. Maalesef 2016 yılında 220 bin ziyaretçi gelmiştir. 2017 yılında kötü gidişata dur denilerek Troia 330 bin ziyaretçi gelmiştir. 2018 yılının ilk dört ayı 2017 yılının ilk dört ayının ziyaretçi sayısı bakımından iki katına çıkmıştır. Bu ziyaretçi sayılarda yapılan incelemeler göstermiştir ki ziyaretçilerin yüzde 80’i yabancılardır” açıklamalarında bulundu.

“ÇANAKKALE’YE ETNOGRAFYA MÜZESİ AÇILACAK”

Kemal Dokuz, aynı zamanda Troia Müzesi’nin açılması ile Merkez’de bulunan Arkeoloji Müzesi’nin oraya taşınacağını belirterek, “Taşınan müzenin yerine de Etnografya Müzesi açılacak” dedi.

Tunahan Ünsal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.