YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI SINAVI(YKS) ALAN YETERLİLİK TESİTİ(AYT)

Liselere geçiş sistemi ile ilgili en yazımda genel bilgi vermiş ve birinci oturum olan TYT (temel yeterlilik testi)  den bahsetmiştim. Bugün size 2. Oturum olan Alan Yeterlilik Testi(AYT)  ve 3. oturum olan Yabancı Dil Testi (YDT) sınavlarına değineceğim.

Birinci oturum olan TYT 30 Haziran 2018 Cumartesi yapılacak ve 135 dakika sürecek demiştim. 2. Oturum olan Alan Yeterlilik Testi(AYT)  1 Temmuz 2018 (Pazar) günü saat 10.15, de yapılacak ve 180 dakika sürecek, 3. oturum olan Yabancı Dil Testi (YDT) ise yine 1 Temmuz 2018 (Pazar) günü saat 15.45 yapılacak ve  120 dakika sürecek.

  1. Oturum olan Alan Yeterlilik Testi(AYT) sınavında;
  2. a) Türk Dili ve Edebiyatı- Sosyal Bilimler-1 Testi(40 soru)
  3. b) Sosyal Bilimler-2 Testi (40 soru)
  4. c) Matematik Testi (40 soru)

4) Fen Bilimleri Testi (40 soru)  yer alacak.

Sınav daha çok bilgi ağırlıklı ve 11. ve  12. Sınıf konuları ağırlıklı olarak lise müfredatına göre sorulardan oluşacak. Daha önceki senelere göre en büyük değişiklik yukarıdaki 4 testte aynı kitapçıkta adaylara verilecek ve sınav tek oturumda 180 dakikada bitecek. Öğrenciler istedikleri bölüme göre testlerden hangilerini çözeceklerine karar verecek.

Örneğin SAYISAL dan yani SAYISAL puan türünden(tıp, mühendislik vb.) tercihi yapmak isteyen öğrenciler  Matematik Testi (40 soru) ve Fen Bilimleri Testi (40 soru) ni yapması yeterli. Diğer testlerden yapacakları sorular SAYISAL puanına katkı getirmeyecek. Yani toplam 80 soru yapacak ve süresi 180 dakika olacak. Yani her soru için 2,25 dakikası var ki buda süre olarak AYT sınavının rahat olduğunu gösteriyor.

Örneğin eşit ağırlık yani EA puanı türünden(hukuk, psikoloji, işletme vb.) tercih yapmak isteyen öğrenciler Matematik Testi (40 soru), Türk Dili ve Edebiyatı- Sosyal Bilimler-1 Testi(40 soru) ni yapmaları gerekiyor. Yine diğer testlerin TM puanına katkısı yok. Yine süre 80 soruya 180 dakika olacak.

Örneğin sözel alandan yani SÖZEL puan türünden(basın yayın, iletişim vb.) tercih yapmak isteyen öğrenciler Türk Dili ve Edebiyatı- Sosyal Bilimler-1 Testi(40 soru) ve Sosyal Bilimler-2 Testi (40 soru) ni yapacaklar.

İsteyen öğrenci hem SAYISAL, hem EŞİT AĞIRLIK puanını hesaplanmasını isteyebilir ve bu iki puan türünden de tercih yapmak isteyebilir. O zaman yukarıda görüldüğü gibi 80 değil 120 soru yapması gerekir ki bu durumda zamanı daha da kısalacaktır. Önerim şudur öğrencinin bu zamana kadar hazırlandığı, lise 11 den itibaren seçtiği derslere göre yöneldiği alan neyse (sayısal ya da eşit ağırlık) o alan testlerini yapması, oraya odaklanması ve zaman avantajını kullanmasıdır. Kendi alanıyla ilgili testleri bitirdikten sonra zamanı kalırsa diğer testlerdeki sorulara bakabilir, çözebilir. Ama zaman kalırsa. Onun için ilk önce iyi olduğumuz, daha çok çalıştığımız ve istediğimiz bölümle ilgili testleri yapmamız, dikkatimizi ve algımızı oraya vermemiz yararlı olacaktır. Tabi burada öğrencimizin 11. Sınıfta doğru dersler, doğru meslekler seçmesi önem kazanmakta. Öyle ki 12. Sınıfa gelmiş ve yanlış ders ve alan seçtğini farkeden öğrenci için iş işten geçmiş oluyor. Bir daha ki  yazımda doğru alan, doğru meslek konusundan bahsedeceğim.

  1. Oturum olan Yabancı Dil Testi (YDT) sınavında;

Yabancı Dil Testi (60 soru) yer alacak. Yani YABANCI DİL TESTİ  sınava girecek öğrenciler 1. Oturumdan (TYT) sınavından sonra sadece 3. Oturum olan yabancı dilden soru çözecekler. Bu sınavda da 60 soru ve 120 dakika olacak.

Görüşmek dileğiyle..

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.