“Üç fidan’a sözümüz: Devrim ve sosyalizm”

Üç fidan, idam edilişlerinin 46’ncı yıl dönümünde, yurdun her yanında olduğu gibi Çanakkale’de de çeşitli etkinliklerle anıldı.

Türkiye Komünist Partisi, Emek Partisi, Emek Gençliği ve Kolektifler tarafından düzenlenen Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ı anma etkinliklerine Çanakkale’de katılım yüksek oldu. Etkinliğe Çanakkale Belediyesi’nin CHP’li üyeleri, Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı İsmet Güneşhan ve çok sayıda partili üye de katılarak destek verdi.

Tam bağımsız Türkiye için mücadele eden ve devrimci gençlik hareketi önderlerinden olan üç fidan için Golf Çay Bahçesi önünde buluşan eylemciler, sloganlar eşliğinde Truva önüne kadar yürüdü. Çanakkale Belediye tarafından hazırlanan kürsüde önce Emek Partisi adına 68 kuşağından Ensar İlyasoğlu konuşma yaptı. İlyasoğlu 68’leri de anlattığı konuşmasını “Denizler halkçı kültür ışığında yürüdü. Denizlere andımız olsun. Tek adam diktatörlüğüne karşı mücadele edeceğiz. Denizlerin yarattığı kültür, emperyalizmin yarattığı kültüre karşı birleşmek ve yürümektir. Sonuna kadar bağımsızlık mücadelemiz sürecektir. Sonuna kadar işçi sınıfını ve emekçi halkları birleştirmek için mücadele edeceğiz. Yaşasın devrim, yaşasın sosyalizm!” ifadeleriyle sona erdirdi.

Emek Gençliği MYK Üyesi Deniz Çelebi’nin ve Türkiye Komünist Gençliği adına Gülenay Cinpolat’ın konuşmasının ardından CHP İl Gençlik Kolları Başkanı Şafak Yılmaz da konuşma yaparak, “6 Mayıs’ta  yakılan ateşi hep birlikte sürdürmeliyiz. Bu bize bir ödevdir.” dedi.

Deniz, Yusuf ve Hüseyin’in fotoğraflarıyla sloganlar eşliğinde yürüyen gençler, Ankara’da 10 Ekim 2015 tarihinde düzenlenen bombalı saldırıda hayatını kaybeden Emek Partisi İl Başkanı Ercan Adsız’ın fotoğrafını da ellerinde ve yüreklerinde taşıdı.

Eylem Gözeldere

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.