Tarım Fuarı start aldı

Agonya Fuarcılık tarafından düzenlenen 1. Tarım Fuarı, ÇTSO Kongre ve Fuar Merkezi’nde dün gerçekleşti. Bilgi ve teknoloji temalı fuar, üç gün boyunca ziyaretçilere açık olacak. Tarımsal üretim ve tarıma dayalı bilgi ve teknolojik gelişmelerin paylaşılacağı fuar konferanslar ve panellerle ziyaretçilerini ağırlayacak.

Çanakkale 1. Tarım Fuarı ÇTSO Kongre ve Fuar Merkezi’nde dün başladı. Üç gün boyunca ziyaretçilerini ağırlayacak olan fuar konferanslar ve çeşitli panellerle devam edecek. Tarıma dayalı üretim araç gereçlerinin sergilendiği fuar dün birçok ziyaretçiyi ağırladı.

Fuara, Çanakkale Belediye Başkanvekili Rebiye Ünüvar, Kepez Belediye Başkanı Dr. Ömer Faruk Mutan, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Erdem Karadağ, Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Üzen, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) İl Koordinatörü Hasan İskender, Çanakkale Çalışma ve İş kurumu Müdürü Ali Çalışkan, kooperatif başkanları ve çiftçiler katıldı.

“Bilinçli Nesiller İçin Kadınlara Destek Vermeliyiz”

Fuarda konuşma yapan Yenice Belediyesi, Reşadiye Köyü muhtarı ve Yenice Kadın Kooperatifi Başkanı kadın çiftçi Nuray Şen, “Üretim aşamalarında ilk günden bu yana kadınlar vardı.  Eğer bilinçli nesiller istiyorsak kadınların eğitimlerine ve sosyal gelişimlerine destek vermek zorundayız” açıklamalarında bulundu.

“Aşık Klarneti ile Kulakların Pasını Sildi”

Nuray Şen’in yanı sıra fuarda katılımcı olarak yer alan Ezine Güreci Köyü’nde keçi yetiştiriciliği yapan Salman Atilla Aşık’ta klarneti ile sahnede yer aldı. Hayvanlarına çaldığı klarnet ile üretimde artış oluşturan çiftçi Aşık sahnede çaldığı klarneti ile kulakların pasını sildi.

“Fuarcılık Kalkınma Getiren Bir Sektördür”

Agonya Fuarcılık Yöneticisi Musa Uzun, “Aranızda olmaktan dolayı çok mutluyum. Çanakkale’nin bu fuara ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Bu birinci fuarımız, eksiklerimiz olursa affola… Sizler bizim gönül destekçilerimizsiniz. Sekiz aydır fuar için uğraşıyoruz. Çanakkale’nin buna ihtiyaç olduğuna karar verdiğimizde başımıza gelecekleri biliyorduk. Yapacağımız yanlışları ve eksiklikleri de biliyorduk. Karşımıza çıkacak zorlukların hepsini tahmin edebiliyorduk ve hepsi de oldu çok şükür. Biz tarımdan gelen bir ekibiz Çanakkale’de yaklaşık 25 yıldır tarım mühendisliği yaptıktan sonra ihtiyacı gidermek için çalışıyoruz. Yılardır Antalya, Bursa, İzmir fuarına ve yurt dışı fuarlarına çiftçi gönderiyoruz. Gerçekten bilgiye aç olan arayan soran bir çiftçi kitlesine sahip Çanakkale’de bu ihtiyacı karşılamak istedik. Fuarcılığı Çanakkale’ye tanıtmak istedik. Fuarcılık kalkınma getiren bir sektördür” açıklamalarında bulundu.

“Para Kazanmanın Yolu Markalaşmaktan Geçiyor”

Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Üzen, “Para kazanmanın yolu da markalaşmaktan geçiyor. Markalaşmakta da en önemli maddesi nitelikli fuarlar düzenlemektir. Bugün burada Agonya Fuarcılığın yerel bir iş adamı olarak ilkini gerçekleştirdiğimiz birinci tarım fuarımız var. Fuarımız ilk olmasına rağmen hakikaten ben kutluyorum. İlkler zordur, ilkleri başarmak çok zordur” dedi.

“Teknolojinin Mutlaka Aktarılması Gerekir”

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdem Karadağ ise fuarla ilgili, “Değişen dünya da ürettiğimiz ürünlerin veya ortaya çıkardığımız markaların teknolojinin mutlaka bir şekilde bir yerden bir yere aktarılması lazım. Gerçi bunlar günümüzde yayın organlarıyla aktarılması çok ama bir de bizim insanımızın görerek, dokunarak ve koklayarak test ederek kabul etmesi gerekiyor bazı şeyleri. İşte fuarcılık ta tam burada tabiri caizse cuk diye oturuyor. Fuar alanlarına katılan bütün firmalarımızın üretmiş oldukları bilim olsun, teknoloji olsun ürettikleri ne varsa bunlar orada sergi açtıkları zaman ilgili taraflar buraya gelerek her şeyi ile ilgilenip, bakıp ondan sonra karar verirler. Bunun için fuarlar her sektör açısından önemli organizasyondur” ifadelerine yer verdi.

“Çanakkale Tarım ve Üniversite ve Turizm Kentidir”

Belediyeyi temsilen fuarda yer alan Belediye Başkan Vekili Rebiye Ünüvar, “Çanakkale tarım, üniversite ve turizm kentidir.  Bu fuarda ilgili kişilerin teknolojik gelişmelerden de haberdar olacak olması ayrıca çok önemli.  Belediye olarak bu fuara destek vermekten de ayrıca memnunuz.  Bu fuara katkı sunan herkese çok teşekkür ediyorum. Fuarın verimli geçmesini diliyorum” dedi.

“Efeler Şölen Sundu”

Fuarda konuşmaların aksine renkli görüntülerde oluştu. Yenice efeler ekibi sergilemiş olduğu dans ile görsel şölen sundu.

Tunahan Ünsal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.