İşçinin emekçinin bayramı!

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Çanakkale’de omuz omuza kutlanmayı bekliyor. Bugün yapılacak olan etkinliklerin ilki, saat 12.00’de Eski Salı Pazarı’nda başlayacak. Eski Salı pazarında toplanacak olan sendikalılar, emekçiler ve vatandaşlar Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüyecekler. Yürüyüşün ardından Çanakkaleliler saat 15.00’te İlkay Akkaya konseri ile bayram gibi bayram yaşayacaklar. 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla siyasiler, açıklamalarını dün itibariyle yaptılar.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Çanakkale’de iki ana etkinlikle kutlanacak. Bayram havasında geçmesi planlanan 1 Mayıs için kentte hazırlıklar tamamlandı. 1 Mayıs’tan günler önce etkinlik programları kentteki reklam panolarına yerleştirildi. Kentliler bayram günü için bilgilendirilmeye çalışıldı. Bugün saat 12.00’de kentte bulunan sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar eski Salı pazarı mevkisinde toplanacak. Eski Salı pazarında toplanan emekçiler ve demokrasi sevdalıları saat 13.00’te omuz omuza Cumhuriyet Meydanı’nda yürüyecekler. Cumhuriyet Meydanı’nda son bulacak olan etkinlik başka bir organizasyon ile kaldığı yerden devam edecek.

Düzenlenecek yürüyüşün ardından Çanakkaleliler müzik ziyafeti yaşayacaklar. İlkay Akkaya bugün 1 Mayıs’ta Çanakkaleliler ile bir araya gelecek. İlkay Akkaya konseri Cumhuriyet Meydanı’nda saat 15.00’te başlayacak. Kentte asılan afişlerde, “İşçi Memur el ele Haydi 1 Mayıs’a!” sloganları yer aldı. Sendikaların hazırladıkları afişte, “Sendikalı ol, Birlik ol, Güçlü ol” ifadeleri kullanıldı.

Ak Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, Çanakkale Belediyesi Başkanı Ülgür Gökhan, Çanakkale Barosu Başkanı Bülent Şarlan ve Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar da 1 Mayıs ile ilgili mesajlarını yayınladılar.

“KALICI ÇÖZÜMLER İÇİN ÖZEN GÖSTERİYORUZ”

Ak Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, “İşçi, memur ve emekçi hemşerilerimizin sorunlarına kalıcı çözümler bulmak ve şartlarını iyileştirmek için özen gösteriyoruz. İktidarımızın 16 yıllık hikayesinin her döneminde emeği ile ülkemizin kalkınmasına destek veren işçi kardeşlerimizin yanında olduk. Çalışma hayatının daha demokratik, daha insani, daha ileri standartlara kavuşturulabilmesi için ilgili her kesimin görüşlerini alarak çalışmalara imza attık. 1 Mayıs’ın resmi tatil edilmesinden tazminat haklarının ve maaşların iyileştirilmesi ve taşerona kadar bir dizi düzenlemeyi hayata geçirdik” mesajını yayınladı.

“1 MAYIS KAYIPLARINI RAHMETLE ANIYORUZ”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, ““1 Mayıs İşçi Bayramı, hak alma mücadelesinden doğan bir bayramdır. ABD’de işçilerin 8 saat çalışma süresi için verdiği mücadele sonucunda, 1890’larda dünyanın çok yerinde bir bayram olarak kutlanmaya başlayan 1 Mayıs, Osmanlı Devleti’nde 1911’de Selanik’teki tütün, pamuk ve liman işçilerince kutlanırken, İstanbul’da ilk kez 1912 yılında kutlanmıştır. 1 Mayıs 1922’de Ankara’da da bir kutlama gerçekleştirilmiş ve 1 Mayıs 1923’te ise resmi olarak kutlanmıştır. Türkiye tarihinde 1 Mayıs, 1977’deki kanlı katliamla anılmaktadır. Taksim’de on binlerce işçinin kutlama gerçekleştirdiği sırada üzerlerine ateş açılması sonrasında 34 kişi hayatını kaybetmiş, çok sayıda işçi yaralanmıştır. Maalesef bu katliam aydınlatılmamıştır. 1 Mayıs’ta onları rahmetle anıyoruz” dedi.

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, “Hak ve emek mücadelesi insanlık tarihi kadar eski bir mücadeledir. Bu anlamda emek uzun yıllar boyunca köklü anlamsal tartışmaların öznesi olmuş, sosyal hayatın içinden seçilebilecek pek çok örnekle anlam sınırlarını kısa süre içerisinde genişletmiştir.  Emek, en genel tanımında bir işin yapılması için harcanan bedensel ve zihinsel güç olarak ele alınmış fakat kavramın detaylarına indikçe dudaklardan milyonlarca insanın gözyaşının, acısının, onurunun ve bin bir emek alın terinin hikâyeleri dökülmüştür. Her 1 Mayıs’ta olduğu gibi bu sene de nice emek mücadelesinde yitirdiğimiz tüm barışçı ve özgürlükçü yurttaşlarımızı rahmetle anarken, emeğe ve insan haklarına saygılı bir gelecek umuduyla tüm işçi ve emekçilerin haklı mücadelesini selamlarım.”

“İŞÇİLER GELECEĞE UMUTLA BAKMAK İSTİYOR”

Baro Başkanı Av. Bülent Şarlan, “Güvencesiz, esnek, kuralsız çalışma tüm hızıyla maalesef sürüyor. Bugün emek kesiminin neredeyse yarısı kayıt dışı çalışıyor. İş kazalarının tarifi artık “işçi cinayetleri” olarak yapılıyor. Tüm bunlarla birlikte işçiler, emekçiler 1 Mayıs’ı bayram gibi kutlamak, geleceğe umutla bakmak istiyor. 1 Mayıs, işçi ve emekçilerin birliğine, haksızlıklarla mücadele etmelerine ve dayanışma içerisinde olabilmelerine şevk versin. İdeal günlere erişmenin yolu da demokrasi ve hukuk devleti anlayışı olmalıdır” açıklamalarında bulundu.

“1 MAYIS HAK ARAMANIN MÜCADELESİDİR”

Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar, “1 Mayıs, dünyada işçilerin çalışma şartlarının düzeltilmesi için verdikleri mücadelenin başlangıcı, tüm çalışanların ve dünyanın evrensel ortak değeri, emekçilerin en anlamlı günü, özgürlük ve hak arama mücadelesinin simgesidir.

1 Mayıs’ı gerilimden, kavgadan uzak bir biçimde, coşku mutluluk, sevinç içinde, bir emek, dayanışma, barış, bahar güzelliği olarak kutlamamız gerekmektedir.

1 Mayıs’ın, sendikaların, sivil toplum örgütlerinin sağduyulu ve sorumlu yaklaşımları çerçevesinde Türkiye genelinde, Çanakkale’de coşkuyla kutlanmasını temenni ediyor, hangi siyasi görüşte olursa olsun herkesin bu kutlamalara katılmalarının gerekliliğine inanıyorum.

Emekçilerin, demokratik hak ve özgürlükleri için canları pahasına verdikleri mücadelenin simgesi olan 1 Mayıs’ı içtenlikle kutlarken; 1977 yılının 1 Mayıs’ında Kazancı yokuşunda ölenleri, alın teriyle ekmeğini kazanırken hayatını kaybedenleri saygıyla anıyorum” dedi.

Haber MerkeziBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.