Vali Tavlı, “Troia Yılına Hızlı Başladık”

Sualtı Kültür Mirası ve Alternatif Önerileri Çalıştayı, Cumartesi günü saat 10.30’da Parion Otel’de başladı. Cumartesi ve Pazar günü sürecek olan Çalıştay’ın açılışına katılan Vali Orhan Tavlı konuşmasında “Troia 2018 yılına beklediğimizden hızlı başladık” dedi.

Sualtı Kültür Mirası- Turizm Yönetimi ve Alternatif Önerileri Çalıştayı Cumartesi günü Parion Otel’de saat 10.30’da başladı. Düzenlenen çalıştaya Vali Orhan Tavlı, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mithat Kemal Algül, İl Emniyet Müdürü Celal Sel ve Çanakkale Müze Müdürü Ali Atmaca da katıldı.

Çalıştayda ilk konuşmacı Müze Müdürü Ali Atmaca oldu. Atmaca, “İlimizin tarihi ve kültürel zenginlikleri, yerel be uluslararası arenada bilinmektedir. Söz konusu olduğumuz su kaynaklı zenginliklerimiz bu alana dahil olamamaktadır. Su altında yapılan çalışmalar sonucunda tespit edilen miraslarımızın olması, korunarak yaşatılmaları ana hedefimiz olmalıdır. Bu çalıştayda batıkların yerlerinin tespit edilmesi, haritalara işlenmesi, dönemlerinin belirlenmesi, dalışa yasak bölgelerin saptanması ve dalış turizmi potansiyelinin arttırılması konuşulacaktır” dedi.

“TROİA 2018 YILINA HIZLI BAŞLADIK”

Vali Orhan Tavlı, “2018 bu yıl Troia yılı ve Çanakkale yılıdır. Koordinasyon merkezindeki arkadaşlarımız bir slogan belirlediler. Bu yıl Troia yılıdır. Bu yıl bizimdir. 2018 Troia yılı ilan edildiği için Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza ve Kültür ve Turizm Bakanımıza teşekkürlerimi sunuyorum. Biz Valilikte Troia yılı ile birlikte Opet’le Kale Grubu ile çalışmalar yaparken diğer alanlarda da çalışmalar devam ediyor. Beklediğimizden daha hızlı bir başlangıç yaptık. Hem yerel de hem ulusal bazda etkinlikler devam etmektedir” açıklamalarında bulundu.

“TROİA’NIN ZENGİNLİĞİNİN NEDENİ ÇEVREDİR”

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Arkeoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Rüstem Arslan, “Biraz şaşıracaksınız ama birkaç fotoğrafı burada ilk defa göreceğiz. Gelibolu, Çanakkale boğazı yada Troia’nın önemli bir bölümü nedir diye sorulduğunda, verilecek cevap konumundan dolayı çevredir. Bunun bugünde bilincinde olmamız gerekir. Troia’nın zenginliğinin temelinde coğrafya ve yerleşme vardır. Asya ve Avrupa arasında boğaz, antik dönem ismiyle Dardanel ve boğazlardaki akıntılardır. Bu özellikler bu bölgede tarih yazılmasının nedenleri arasında gösterilmektedir” sözlerini sarf etti.

Tunahan Ünsal

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.