“Sistem yanlış insan yetiştiriyor”

Çanakkale Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği, 78. Yıla özel olarak gerçekleştirilen etkinliklere ‘Yaşayan Çınarlarla Buluşuyoruz’u ekledi.


Çanakkale Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği; Köy Enstitülerinin Kuruluşunun 78. Yılı dolayısıyla bir dizi etkinlik planladı. 28 Nisan Cumartesi günü bu etkinliklere “Yaşayan Çınarlarla Buluşuyoruz” eklendi. Çanakkale Belediyesi Prof. Dr. Türkan Saylan Tesisleri’nde gerçekleşen etkinlikte eski Köy Enstitülüler buluştu. Etkinlikte bir araya gelen çınarlar, anılarını paylaştı.

ENSTİTÜ MODELİ GERİ DÖNECEK
Başlangıçta konuşma yapan Çanakkale Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Osman Demircan, “Aramızda 10 kadar yaşayan köy enstitülü var. Köy enstitüleri 1954’de kapandı ama bakın unutulmuyor. 200’e yakın etkinlik Türkiye genelinde yapıldı. Eğitim sistemi enine boyuna masaya yatırılıyor. Köy enstitüleri özlemle anılıyor. Sanıyorum ki bu hızla yakın gelecekte yine okullar açılacak. İzmir’de merkez şubemiz bir eğitim kooperatifi kurdu. O dönemde öyle planlı yetiştirilmişler ki; doğru, düzgün, ahlaklı, laik ve bilimi temel alan eğitim sisteminden etkin bir şekilde. Mezun olduklarında iş bulma endişeleri yok. Öyle beceriler ve yetkinlikler var ki, hala herkese yardımcı olabilecek karakterdeler. Böyle insanlara ihtiyacımız var. Dünyadan haberdar ahlaklı, dürüst bir eğitimden geçtiler. Bugün çevremizde güvenemediğimiz o kadar çok insan var ki… İnsanlar parayı öne çıkarıyorlar. Çıkarlarını ön plana koyuyorlar. Enstitüde demokratik davranıp başkalarının haklarını da gözetiyorlar. Eğitim sistemimiz iyiyse bu kadar sahtekar ve güvenilmez insan nereden çıktı. Suç eğitim sistemimizde. Eğitim sistemimiz yanlış insan yetiştiriyor. Güvenilmez insan yetiştiriyor. Eğitim sistemi eninde sonunda köy enstitü modeline dönecek ve öncelikle dürüst, ahlaklı insan yetiştirecek.” diye konuştu.

Yıldız Sağlam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.