Sanayi Taşınacak mı Taşınmayacak mı?

“Küçük Sanayi Sitesi taşınacak mı taşınmayacak mı?” sorusunun cevabını Cumartesi günü röportaj yaptığımız Küçük Sanayi Sitesi Kooperatif Başkanı Sezai Kahraman verdi. Uzun zamandır taşınması gündemde olan Küçük Sanayi Sitesi hakkında açıklamalarda bulunan Kahraman, “Bu sanayi sitesi artık bize dar geliyor” dedi.

Küçük Sanayi Sitesinin uzun zamandır gündemde olan taşınma durumuna Sezai Kahraman açıklamalarda bulundu. Küçük Sanayi Sitesi’nin ÇTSO karşısında bulunan meralık alana taşınma durumu Çanakkale’de kamuoyunda duyulmuştu. Bölgede bulunan esnaflar ne zaman taşınacağız sorularını sık sık sormaya başladılar. Küçük Sanayi Sitesi Kooperatif Başkanı Sezai Kahraman, taşınma durumu ve mevcut durum hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Kahraman, “Siyasilerle görüşüyoruz, taşınma durumu olacak. Yeni yerin daha güzel ve el verişli olacağını düşünüyoruz. Bu sanayi sitesi bize dar geliyor.” dedi.

“SANAYİ SİTELERİNİN ÖMRÜ 40-50 YILDIR”

Küçük Sanayi Sitesi Kooperatif Başkanı Sezai Kahraman, “Kooperatifimiz kurulalı 50 yıl olmuş. Sanayi sitelerinin ömrü zaten 40-50 yıldır. Çağın ve teknolojinin getirdiği büyüme ve gelişmeyle artık burası bize yetersiz geliyor. Sitemizde 450 esnafımız var. 600’e yakın da talep eden esnafımız var. Onların talepleri doğrultusunda Çanakkale’mizin yeni bir sanayi alanına ihtiyacı var. Organizenin bitişiğinde 600 dönüm mera alanı var. Orayı siyasilerimizden talep ettik. Sayın Grup Başkan Vekilimiz Bülent Turan da bu işe çok sıcak bakıyor. Bu konu ile ilgili Sanayi ve Teknoloji Bakanımızla da görüştük. O da, “Yeşilliği, geri dönüşümü, yenilenebilir enerjisi ile Türkiye’ye model olabilecek bir sanayi sitesi yapalım” dedi. İller Bankası’nın ve Dünya Bankası’nın destekleri de var. Bakanlığımız şehir içinde kalan sanayi sitesinin şehir dışına çıkmasını destekliyor. Burada altyapısını, elektriğinden telekomuna, yağmur suyuna kadar bakanlık yapıyor. Üst yapısı da yüzde 60-70’i il kalkınma bazında kredilendiriliyor. Kredi de 0,2 faizle 13 yıl vadeli ve 2 yıl ödemesiz olarak 11 yılda işyeri bittikten sonra geri ödeniyor.

“İNŞALLAH BU YIL İÇİNDE YER İŞİNİ ÇÖZERİZ”

Valimiz Orhan Tavlı liderliğinde mera komisyonu toplandı. Alanın meradan çıkarılması ile ilgili Tarım Bakanlığı ile de bu işi görüştük. Bizim tahminlerimizde Eylül ve Ekim gibi Sayın Turan tarafından tapuların çıkarılacağı söylenmişti ama tabi ki erken seçimin geldi. Erken seçimle birlikte daha mı geriye alınır, biraz daha geç mi olur bilemiyoruz. O alanın imar tabiriyle sanayi için lekelenmesi açısından başvurumuzu da yaptık. İnşallah bu yıl içinde yer işini çözeceğiz.

“GÜZEL BİR PROJE YAPMAK İSTİYORUZ”

Yeşil alanları, spor tesisleri, Sayın Başkan Vekilimizin de söylediği gibi kreşi olan bir alan düşünülüyor. Yeni sanayi sitesi bin 200 dükkân kapasiteli olacak. Diğer açıdan da buradaki 500 dönüm alan imar değişikliğine uğrayacak. Sanayi alanından konuta evrilecek. Bunlarda çelişkiler var, kimisi az diyor kimisi çok diyor. Ama yasa çıktıysa kanun varsa, biz de çıkacaksak tabi ki çıkacağız. Buradaki yerler kendi tapulu yerlerimiz. Kooperatif ortaklarının bireysel tapulu yerleridir. Hakkımızı sonuna kadar da arayacağız. Herkes kendi çıkarlarını koruyacak. Belki daha değişik bir proje yapılabilir. Altı alışveriş merkezi üstü rezidans düşünülebilir. Çanakkale’mizde böyle bir proje yok. Buradan tramvay hattı geçecek, köprü yapılacak. Sanayi sitemiz Çanakkale’nin ortasında, güzel bir proje yapmak istiyoruz” açıklamalarında bulundu.

“SANAYİ TAŞINMAZSA NE OLUR?”

‘Sanayi taşınmazsa ne olur?’ sorularını yanıtlayan Kahraman, “Burada şu anki sorunlarımızla beraber her yıl kötüye gidiyoruz. Çanakkale büyüyor, talepler de büyüyor. Şu anda talep çok fazla ama yer yok. Araçlar iş yerlerine girmiyor. Makineler artık devasa yerler kaplıyor ancak hem yükseklik hem de alan açısından iş yerleri küçük geliyor. Herkes şahsi aracıyla da işine geliyor, ‘gelme’ deme şansımız var mı? Mesela en büyük sorunlarımızdan birisi hurda araçlar ile. Belediyeye ve valiliğe de hepsini bir yerde toplayıp oradan parça sağlanması için yazılar yazdık. Diğer türlü vatandaşın aracını çekip bir yere koyma imkânımız yok. Başka illerde kooperatifler araçları çektiği için mahkemelik oldu. Bu da bir suçtur. Şuan sitemiz yetersiz geliyor. Yeni yerimizde araçlar için bir yer ayarlanır, kameraları ile güvenliği sağlanırsa bu sorunumuz da ortadan kalkar. Yollar işgal edilmez. Şoförler ile taşıyıcıların icralık araçları için yerleri var. Onlar da bu sorumluluğu almak istemiyorlar” dedi.

Tunahan Ünsal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.