Ustalarla Geleneksel Çanakkale Seramikleri

Çanakkale Seramik Müzesi’nin bu yıl ilk kez düzenlediği ‘Ustalarla Geleneksel Çanakkale Seramikleri Çalıştayı ve Sergisi’ 2 – 4 Mayıs 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Yaklaşık kırk (usta, çırak, akademisyen ve sanatçı) kişinin katılacağı çalıştay programında, geleneksel Çanakkale Seramikleri üzerine sunumlar gerçekleştirilirken, diğer yandan da geleneksel formlar üretilecek. Çalıştay süresince ortaya çıkan eserler ise 10-13 Mayıs 2018 tarihlerinde Çanakkale Seramik Müzesi’nde sergilenecek.

Geleneksel bağlamda Çanakkale Seramiklerinin sürdürülebilirliğini teşvik etmek ve yaygınlaştırmak amacıyla, Çanakkale Belediyesi’ne bağlı Çanakkale Seramik Müzesi’nde 02-04 Mayıs 2018 tarihleri arasında Ustalarla Geleneksel Çanakkale Seramikleri Çalıştayı düzenlenecek. Bu yıl ilk kez düzenlenen çalıştay kapsamında, Geleneksel Çanakkale Seramiklerini örnekleyen uygulamalar gerçekleştirilecek ve Geleneksel Çanakkale Seramiklerine dair söyleşiler ve konferanslar yapılacak. Kentimizin uluslararası değerde kültür mirası Geleneksel Çanakkale Seramiklerinin yaşatılmasında kilometre taşları olması planlanan çalıştaya yaklaşık kırk kişi katılım gösterecek. Program kapsamında yapılan eserler ise 10-13 Mayıs 2018 tarihinde müzenin süreli sergi salonunda sergilenecek. Ayrıca Mehmet Uzuner’e ait Çanakkale Seramikleri koleksiyonundan seçkin eserler de 2 Mayıs saat 11.00’de çalıştayla eş zamanlı yapılacak programla ziyarete açılacak. Yapılan açıklamada, çalıştay ve sergilerin tüm sanatseverlere açık olduğu bildirildi.

ÇANAKKALE’DEN TROYA’YA…

Çanakkale Seramiklerinin son ustası olarak bilinen İsmail Bütün ile kursiyerlerinin ortak çalışması sonucu ortaya çıkan eserler, ‘Çanakkale’den Troya’ya…’ adlı sergide bir araya geliyor.

UNESCO tarafından 2018 yılının ‘Dünyada Troya Yılı’ olarak açıklanmasının ardından, Çanakkale Seramikleri’nin son ustası olarak kabul gören İsmail Bütün ve kursiyerlerinin Troya özel çalışmaları, ‘Çanakkale’den Troya’ya…’ adlı seramik sergisiyle sanatseverlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Dönemin form ve desenlerinin yanı sıra güncel yorumların da yer aldığı sergi, 18 Mayıs 2018 tarihinde, saat 18.00’de Çanakkale Seramik Müzesi’nde açılacak. Sergi, 18 Temmuz 2018 tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

‘TAVAN ARASI’NA YOĞUN İLGİ

Seramik Sanatçısı Tuba Önder Demircioğlu’nun 2 Mart 2018 tarihinde Çanakkale Seramik Müzesi’nde açılan ‘Tavan Arası’ adlı seramik, porselen karma sergisine sanatseverler yoğun ilgi gösteriyor.

Birçok yerli ve yabancı koleksiyonlarda eseri bulunan Tuba Önder Demircioğlu’nun, 2 Mart tarihinde Çanakkale Seramik Müzesi’nde açılan ‘Tavan Arası’ adlı sergisi, sanatseverlerin ilgi odağı oldu. Farklı tekniklerin heykel ve formlara dönüştüğü sergi, 4 Mayıs 2018 tarihine kadar Çanakkale Seramik Müzesi’nde ziyaret edilebilecek.

Haber Merkezi

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.