Girit Kabağı Pazarda

Ege Mutfağı’nın zirve yaptığı, yeşilin sofralarda baş tacı olduğu mevsimin gelmesiyle beraber pazar da yeşillendi. Girit Kabak Dolması’nın ünüyle bilinen dolmalık kabak ise cuma pazarında 4 TL ile yerini aldı.

Meyveleri bol lifli bir bitki olan kabak, bağırsakları tembel olanlar için tercih edilmesi gereken yiyeceklerden biri olarak bilinir ve Ege Mutfağı’nın vazgeçilmezlerindendir. Kabak potasyum, fosfor, kalsiyum, magnezyum, sodyum, demir gibi madensel elementler içerir. Kabak bedeni temizler, sinirleri yatıştırır. Besin değerinin kaybolmaması için kabağı buğuda pişirmek önerilir.

Kabak çiğ olarak rendelenip salatalara da katılabilir. Ancak bu mevsimde en çok tüketilen ise Girit Kabağı olarak da bilinen koyu yeşil renkli kabağın dolması olarak biliniyor. Girit kabağı, cuma pazarında 4 TL’den vatandaşa sunuluyor.

Diğer faydaları arasında; böbrek ve mesane iltihaplarını temizlediği, prostattan doğan şikayetleri giderdiği, yüksek tansiyonu düşürdüğü, lapasının dıştan tatbik edilecek olursa boğaz ağrılarını ve kadınlarda görülen akıntıyı kestiği bilinmektedir.

Yıldız Sağlam


 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.