Çanakkale turizmi yeni bir ivme kazanıyor

2018 Troya Yılı’yla birlikte Çanakkale, turizmde yeni bir ivme kazanıyor. Sadece toprağın altında ya da üstünde değil, suyun altında da binlerce zenginlik barındıran Çanakkale bölgesinde gözler şimdi de sualtında!

Çanakkale bölgesinde bulunan tarihi sualtı batıkları pek çok kesim tarafından ilgiyle takip edilmektedir. Savaş sonrası dönemde söküme uğrayan ve kaçak dalışlarla yağmalandığı bilinen sualtı tarihi batıkları kente bir turizm hareketliliği de getiriyor.

SUALTI KÜLTÜR MİRASI TURİZM YÖNETİMİ VE ALTERNATİF ÖNERİLERİ ÇALIŞTAYI

Çanakkale’de bulunan sualtı kültür mirası, turizm yönetimi ve alternatiflerinin belirlenmesi kapsamında; tarihi batık kalıntıların ve diğer kültür varlıklarımızın yerlerinin tespiti, envanter işlemlerinin yapılması, sualtı kültür mirasımıza ilişkin coğrafik bilgi sistemi veri tabanının oluşturulması, haritalara işlenmesi, denizciliğin somut verilerine ulaşılması, dönemi, dalışa yasak bölgelerde yeniden irdeleme çalışmalarının yapılması ve bununla birlikte dalış turizmi potansiyelinin mümkün olan en üst seviyede değerlendirilmesi hususlarına ilişkin Çanakkale Valiliği himayesinde 28 – 29 Nisan 2018 tarihlerinde bir çalıştay gerçekleştirilecek.

SUALTI ZENGİNLİKLERİ, TURİZME KATMA DEĞER OLUŞTURUYOR!

2018 yılının Kültür ve Turizm Bakanlığınca Troya Yılı olarak ilan edilmesi nedeniyle, turizmin çeşitlendirilerek yerli ve yabancı misafirlere farklı destinasyonlar yaratarak bölgedeki kalış sürelerinin uzatılmasına ilişkin konuların değerlendirilmesi konularının görüşüleceği çalıştay, yerli ve yabancı konukların katılımıyla Çanakkale’de gerçekleştirilecek.

2 gün sürecek çalıştayda, Çanakkale Boğazı ve Troya ilişkisi, 1. ve 2. Dünya Savaşları Batıkları, sualtı araştırmaları, Boğazın derinliklerinde tarihin kültürel izleri, kıyıların kültürel mirasları vb. konular değerlendirilerek ve tartışılacak.

Haber Merkezi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.