Strazburg’dan Troya’ya

Fransa’nın Strazburg Kenti’nden start alacak Europa – Orient & Doğu Batı Dostluk ve Barış Rally’sinin 13’üncüsünde ana tema; Troya Yılı olarak belirlendi. 3 etaptan oluşacak olan Barış Rally’sinin 2. etabı, 9-10 Mayıs’ta Çanakkale’den başlayacak ve katılımcılar iki gününü kentte dolu dolu geçirecek. 

Dünyanın her yerinden profesyonel ve amatör ralli tutkunlarının Oldtimer ve Young timer araçlarla katılabildiği Europa – Orient & Doğu Batı Dostluk ve Barış Rallisi’nin 13.’sü düzenleniyor. Birbirine komşu iki büyük medeniyetin yerleştiği coğrafyada dostlukları çoğaltmak, insanların birbirlerine dokunmaları ve en önemlisi birbirlerini anlamaları için organize edilen Europa – Orient & Doğu Batı Dostluk ve Barış Rallisi’nin Türkiye ayağının basın lansmanı 26 Nisan 2018’de saat 11.00’da Çanakkale’de Akol Otel’de gerçekleştirildi.

65 TAKIM 300 YARIŞMACI
Troya Antik Kenti’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine Kabulü’nün 20.yılında Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve Kültür ve Turizm Bakanlığınca 2018 yılı ‘’Troya Yılı’’ ilan edilmesi ile birlikte Europa – Orient & Doğu Batı Dostluk ve Barış Rallisi’nin bu yılki ana teması 2018 Troya Yılı olacak. Europa – Orient & Doğu Batı Dostluk ve Barış Rallisi’ne bu yıl 15 ülkeden toplam 65 takım, 125 araç ve 300 yarışmacı katılacak. Fransa’nın Strazburg Kenti’nden start alacak Europa Rallisi’nin katılımcıları 2018 Troya Yılı’nda Troya’yı ve Çanakkale’yi keşfederek macera dolu farklı bir deneyimi paylaşacak. Yarışmanın yanı sıra ayrıca fotoğraf çekimleri ve bu fotoğraflara verilen ödüller, sonrasında açılacak olan sergi ve Truva Atı yarışması etkinliğe renk katacak.Güzergah ise antik kentlerin bazılarını da kapsayacak.

“GÜZEL BİR ETKİNLİĞE İMZA ATACAĞIZ”
Europa – Orient & Doğu Batı Dostluk ve Barış Rallisi İkinci Başkanı Nadir Serin, etkinlikle ilgili verdiği bilgilerde; “İlk defa Çanakkale’ye geleceğiz. Bu yıl 13.sünü düzenliyoruz. Bu yıl en önemli etkinliklerden birisi de Troia 2018 olması. Böyle bir organizasyonun Çanakkale özellikle de Troia ile eşleşmesi güzel bir olay.” dedi.
İl Kültür Müdürü Kemal Dokuz, “Troia Yılı etkinlikleri hız kesmiyor. Europa – Orient  Rally’si Troia’da ve şehitliklerde gerçekleşecek. Troya Antik Kenti’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine Kabulü’nün 20.yılında Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve Kültür ve Turizm Bakanlığımız 2018 Yılı’nın Troia Yılı ilan edilmesiyle ciddi bir şekilde çalışmalara başladı. İlimizde de Sayın Valimiz himayelerinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı’mızın organize ettiği bu faaliyetlerin sekretaryasını bizler yürütüyoruz. Yine, ciddi ve güzel bir etkinliğe imza atacağız. Çanakkale’mizin önemli markası GESTAŞ bu önemli etkinliğe sponsor oldu ve 9-10 Mayıs’ta bu organizasyonu ilimizde gerçekleştireceğiz.” şeklinde konuştu.

“ÜZERİMİZE DÜŞEN BİLİNİRLİĞİ ARTTIRMAK”

Lansmanda konuşan GESTAŞ Genel Müdürü Volkan Uslu; “Gestaş Çanakkale’nin önemli markalarından bir tanesi. Truva Çanakkale ve Türkiye’nin en önemli marka olmaya aday turist bölgesi. Bizde 2018 Truva Yılı’nda, sayın valimizin önderliğinde Çanakkale’miz de Truva’nın, Çanakkale’ye ait bir değer Türkiye’ye ait bir değer olduğunu bütün dünyaya anlatmak için çeşitli aktivitelerle el birliği ile sağlamaya çalışıyoruz. Biz de Gestaş olarak bu noktada üzerimize düşen bilinirliği arttırmak, tanınırlığı sağlamak adına  bizimle uyumlu faaliyetlere destek oluyoruz. Bu noktada da 9-10 Mayıs tarihlerinde gerçekleşecek organizasyon bizim için çok kıymetli, çok değerli. Tüm Çanakkale halkımızın, herkesin dahil olması, takip etmesi, basın mensuplarının da mümkün oldukça bunu bilinirliğini arttırıcı şekilde paylaşması noktasında destek bekliyoruz. İnşallah kazasız, belasız güzel bir havada güzel bir organizasyon olacak.” diye konuştu.

Yıldız Sağlam


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.