Kutsal mesleğin erbapları ödüllendirildi

Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü tarafından 21-28 Nisan Ebeler Haftası, düzenlenen bir programla kutlandı. Programda yılın ebelerine ödül takdim edildi.

Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü evsahipliğinde ve koordinesinde dün Deniz Polis Evi’nde yemekli etkinlik düzenlendi. Düzenlenen etkinlikte yılın ebelerine ödülleri takdim edildi. Her ilçeden seçilen yılın ebelerine plaketleri Vali Orhan Tavlı takdim etti.

Programa Vali Orhan Tavlı, İl Emniyet Müdürü Celal Sel ve İl Jandarma Komutanı Albay Necmi İnce de katıldı.

“SİZLERİN FEDAKAR ÇALIŞMALARI ÇOK ÖNEMLİDİR”

Programda konuşma yapan Vali Orhan Tavlı, “İnsanlığa en güzel ve en kutsal hizmeti verdiğiniz için size şükranlarımı sunuyorum. Kadın ve erkeğin en heyecanlı olduğu anda yanında oluyorsunuz. Sağlıklı nesillerin yetişmesi konusunda insanlığın yanında oluyorsunuz. Bu önemli bir hizmettir. Sağlıkta fiziki şartlarımız çok iyi. 15 yıl önce bu şartların nasıl olduğunu hep birlikte yaşadık. Hükümetimiz sağlıkta ve ulaşımda yaptığı güzel yatırımlarla insanımıza en güzel hizmeti sunmuştur. Ama bu hizmetler tek başına yeterli değildir. Sizlerin fedakar çalışmaları da bu anlamda çok önemlidir. Özellikle Çanakkale özelinde sağlık sektöründe gördüğümüz olumlu hizmetleri yakından takip ediyorum ve kendinizi alkışlamanızı istiyorum. 21 Nisan’da başlayan Ebeler Haftası’nın içerisinde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızın olması ne kadar anlamlı. Sağlıklı nesillerin yetiştirilmesinde büyük emeğiniz var. Sizlere teşekkür ediyorum, Ebeler Haftanız Kutlu olsun” dedi.

“ÜLKEMİZDE AİLE PLANLAMASI YANLIŞ ANLAŞILDI”

İl Sağlık Müdürü Ali Taşçı da bir konuşma yaparak, “Tarihin belki de ilk mesleğinin erbabısınız. Sizler bu kutsal yolculuğun en başından itibaren insanın yanındasınız. Ülkelerin gelişmişlik ölçeği olan anne bebek ölümleri konusunda sizlerin sayesinde büyük bir başarı elde ettik. Bebek ölümünde de ciddi oranda bir düşme yaşadık. Ülkemizde aile planlaması yanlış anlaşıldı.  Biz nüfus planlaması ile aile planlamasını birbirine karıştırdık. Doğurganlık hızımız son derece azaldı. Çanakkale de doğurganlık oranımız 1.56. Bu aile planlamasını yanlış anlamaktan neden oluyor. Sağlıklı gebelik sağlık annelik dediğimizde iki bebek arasının iki sene olması gerektiğini söylerken aileler tek bebeğe düştü. Bu ülke nüfusunu aşağı çeker ve nüfus yaşlanır. Halk sağlığı hizmeti sadece doğum planlaması değil nüfus planlaması da demektir.  Son iki yılda beş sağlık evi yaptık. Hedefimiz bütün vatandaşlara ulaşmaktır. Bunu da sizlerle başaracağız. Sizlere güveniyorum” dedi.

Konuşmaların ardından tüm ilçelerden seçilen yılın ebelerine plaket takdimi yapıldı. Plaketler ebelere tek tek Vali Tavlı tarafından verildi. Merkez İlçe’de Gökçalı Sağlık Evi Ebesi Ayşe Türkan Tümay yılın ebesi seçilirken, Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi Ebesi Sibel Topçu normal doğuma teşvik ödülünü aldı.

Tunahan Ünsal

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.