Ekonomiye Tekel Darbesi

Türkiye Tekel Bayiler Platformu tarafından saat 22:00’den sonra alkol satışının yasak olmasına, eylem kararıyla tepki geldi. Yasak saatinin 00:00’a çekilmesini talep eden tekel bayiler, zararın yanı sıra ekonominin de etkileneceğini düşünüyor. Türkiye’de alkolden elde edilen vergilerin oranı düşünüldüğünde ise ekonominin göreceği zarar gözler önüne serilmiş oluyor.

Türkiye Tekel Bayileri Platformu, geçtiğimiz günlerde saat 22.00’den sonra alkol satışı yasağına tepki için eylem kararı almıştı. Bugün gerçekleşecek olan eylemde tekel bayiler kepenk kapatarak yasağa tepki gösterecek.
Türkiye Tekel Bayiler Platformu, gittikçe artan sayısı ve destek aldığı bayilerle yasağın düzenlenmesini umut ediyor. Yasağın kaldırılmasını değil 00:00’a çekilmesini isteyen tekel bayiler, bu yasak dolayısıyla azımsanamayacak bir zarar ile karşılaşıyor.
Aynı saatte, mekanlarda alkol satışının yapıldığını belirten tekel bayi işletmecileri bu yasakta en çok zararı kendilerinin gördüğünü ifade ediyor.
Ayrıca daha önce birçok haberde yer aldığı üzere Türkiye’deki alkole ödenen paranın büyük bir oranının vergilere gittiği düşünülürse bu yasak büyük resimde ekonomiye ciddi bir darbe vuruyor. Özellikle yaz aylarında alkol satışıyla birlikte kar oranları artan tekel bayiler, 22:00’den sonra alkol satışının yapılmaması ile zarar ediyor.
Çanakkale’de hizmetini sürdüren tekel bayiler ise Türkiye Tekel Bayiler Platformu’nun eylem kararını destekleyen görüşlerini gazetemizle paylaşarak bir düzenleme yapılması gerektiğini söylediler.

“KAZANÇLAR BÜYÜK ORANDA DÜŞÜYOR”
Ali Yavaş;
“18 yaşından küçüklere satış yasağı davar, bu ayrı biz de ondan yanayız. Ben erken kapatıyorum, 21:00’de kapalı oluyor dükkanım. Diğer arkadaşların mağdur olduğunu söyleyebilirim. Genel durum için açık olması gerektiğini düşünüyorum. Serbest olsun. Zararları var ve büyük oranda kazançları düşüyor. Yasağın kaldırılmasını isterim.”

“DÜKKANIMIZDA HUZURLU OTURMAK İSTİYORUZ”
Özgül Kal;
“Bizlerin iş yapma amacıyla belli bir saate kadar burada durması gerekiyor. Burada sadece içki değil diğer gıdaların da satışı yapılıyor. Bu içki yasağının başlamasının ardından gelen müşterilerle muhatap olmak zorunda kalıyoruz. 22:00’den sonra gelen de alkol almak istiyor. Versek bir dert vermesek bir dert. Saat 01:00’de bile içki almak isteyen oluyor. Onun mağduriyetini yaşıyor, zor durumda kalıyoruz. Bu yasağın anlamını anlamıyorum. Ben burada 22:00’de içki satışını kesiyorum ama diğer tüm mekanlarda alkole ulaşılabiliyor. 22:00’den sonra bana sattırmaması sadece bana maddi zarar. Ekonomiye en büyük destek de vergiler dolayısıyla alkolde. Biz de içki grubunda biraz daha fazla kar ediyoruz, bizim karımız da elimizden alınıyor. Satışımızı engellemekle de kesin bir çözüm getirilmiyor ki. En azından 24:00 olursa bizler de dükkanlarımızda daha huzurlu oturmak istiyoruz. Bizlerin burada oturmasının bir sürü masrafı var. Onları da çıkarmak istiyoruz.”

“ALKOL SATMAZSAK MASRAFIMIZI ÇIKARAMIYORUZ”
Gökhan Bilgin;
“Biz de 22:00’den sonra satış yapmak istiyoruz. Restoranlarda satılıyor bizde satılmıyor, bu saçma bir durum. Bu konuya bir düzenleme getirilmesini istiyoruz. Bu yasağın bize çok büyük zararı oluyor. Normalde sigara satışından bize bir şey kalmıyor. Kuruşlarla hesaplıyoruz ama ben burada 3 bin TL kira veriyorum. Diğer masraflarla birlikte 4 bin TL oluyor. Akşam da alkol satamazsak masrafımızı çıkaramıyoruz. Yasağın bir manası yok.”

“CİDDİ ZARAR GÖRÜYORUZ”
Ertuğrul Çetin;
“Saat 22:00’den sonra satış yapamadığımız için mağduruz. Hele ki yaz için çok erken bir saat. 24:00’e kadar uzatılmasını istiyoruz. Yasaklara uyum sağlıyoruz öyle olduğunda da 24:00’den sonra bizler satmayız. Şu anda 22:00’den sonra bazı yerlerin satış yaptığını biliyoruz. Zarar için ortalama bir şey demek belki mümkün değil ama gözle görülür ciddi bir zarar görüyoruz.”

“EKONOMİ YARA ALIYOR”
Alper Akay;
“22:00’den sonra satış yapamamak bizi mağdur ediyor. Tekel Bayileri Platformu, tüm Türkiye’de ses getirmeye başladı. Binlerce üyesi var. Birçok yetkiliye bu yolla ulaşıldı. Biz yasanın kaldırılmasını değil düzenlenerek saatin 24:00’e çekilmesini istiyoruz. tekel bayilerine kesilen cezalar çok ağır. 40 bin TL’lik bütçesi olan bir bayi aynı oranda ceza alabiliyor. İnsanların ekonomisi bozulmuyor kaderi değişiyor. Buradan elde edilen vergilerle askere-polise maaş, top-tüfek alınıyor. En büyük vergi içkiden. Kesinlikle 18 yaşından küçüklere satışla ilgili bir değişiklik talebimiz yok. Ancak diğer yasak saatinin düzenlenmesini istiyoruz. Tek talebimiz bu. İşlerimiz gerçekten düştü. Yurt dışındaki yasaklar bizlere örnek gösteriliyor. Hiç oradaki et fiyatlarından bahseden yok. Bunu düşünen yok ama içki 22:00’den sonra yasak. Dini açıdan bakıldığında içki sattırmıyoruz deniyor ama tekel bayiler dolayısıyla da devlet ekonomik yara alıyor.”

“NEDEN KEPENK KAPATIYORUZ!”
Türkiye Tekel Bayileri Platformu tarafından yapılan “NEDEN KAPATIYORUZ!” başlıklı açıklamada, şu cümleler yer aldı: “Haksız rekabet içinde kaybolan küçük esnaf için KEPENK KAPATIYORUZ!

* Alkol satış yasağı sebebiyle 22.00’dan sonra alkol vermediğimiz müşterilerin darbına maruz kaldığımız için KEPENK KAPATIYORUZ!

* Her sene sigara ve alkole uygulanan zamdan dolayı sahte içki ve kaçak sigaralara artan rağbet yüzünden KEPENK KAPATIYORUZ!

* Kırmızı ışıkta geçip insanların canına kasteden sürücü 235 TL, uyuşturucu madde satarak insanların sağlığını hayatını tehlikeye atan şahıslar 167 TL ceza öderken, vergisini ödeyip sattığımız bir biradan en az 37 bin TL ceza ödememek için KEPENK KAPATIYORUZ!

* Sokak aralarına kadar giren zincir marketlerin uygulamış olduğu fiyat politikaları yüzünden bu haksız rekabet ortamında mücadele gücümüz kalmadığından KEPENK KAPATIYORUZ!

* Saat 22.00’dan sonra alkol satış yasağını fırsata çevirmek isteyen art niyetli kişilerin esnafı sivil polisiz diye kandırmasından dolayı KEPENK KAPATIYORUZ!

* Bazı illerimizde emniyetin görev ve yetkilerini orantısız kullandığını gözlemlediğimiz için KEPENK KAPATIYORUZ!

* Trol ile balık avlamanın cezası 1750 TL ve hayvana tecavüz işkence bile kabahatler kanununa giriyor haksız emsalsiz cezalara dur demek için KEPENK KAPATIYORUZ!

* Televizyonlarda sigara ve alkol görüntüleri mozaiklenirken silahların alkole nazaran zararsızmış gibi gösterilmesi akıl tutulmasıdır. Silah yakalatmak ufak para cezası ama 22.00’den sonra alkol satarken yakalanmak 36.758 TL olduğu için KEPENK KAPATIYORUZ!”

Yıldız Sağlam

Bir Yorum

  1. Kapatın kardeşim. Siz zarar etmeyin diye bu milleti alkolik yapmaya hakkınız yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.