Savaştan Barış Doğdu

Çanakkale Kara Savaşları’nın 103. Yıl dönümünde Anzak Koyu’nda Şafak Ayini dün sabaha karşı saat 05.00’te yapıldı. Çanakkale’ye binlerce kilometre uzaklıkta yaşayan Avustralya ve Yeni Zelandalılar Anzak Koyu’nda şafak ayininden saatler önce yerlerini aldı. Titizlikle izlenen törende yoğun güvenlik önlemleri dikkat çekti. Çanakkale kara savaşlarında tarihin en kanlı muhaberelerinden birine imza atan iki taraf, savaş sonrası “barış” dedirtti.

Avustralya ve Yeni Zelanda vatandaşlarının katılımlarıyla Şafak Ayini dün sabah 05.00’te start aldı. Ayinin yapılacağı alana ulaşırken ve alanda sağlanan güvenlik önlemleri dikkat çekti. Güvenlik güçleri Şafak Ayini için ayin alanına giren her bir kişiyi titizlikle aradılar. Avustralyalı ve Yeni Zelandalı ortalama bin 300 kişi ayinde yer aldı. Ayinin geçtiğimiz yıllara göre katılımcı sayısının düştüğü görüldü. Birçok vatandaş artık şafak ayininin eski tadı kalmadı yorumlarında bulundu.

Saat 01.00’dan itibaren hazırlıkların yavaş yavaş yürütüldüğü alanda ayin 05.30’da tam anlamıyla başladı. Anzak Koyu’nda düzenlenen anma törenine, Yeni Zelanda Genel Valisi Patsy Reddy, İngiltere’nin Avrupa ve Amerika’dan sorumlu Bakanı Sir Alan Duncun, Fransa Savunma Ateşkesi Coloney Valert Sens, İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Dominick Chilcott ve kenti temsilen Vali Yardımcısı Turan Yılmaz katıldı. Avustralyalı ve Yeni Zelandalı birçok protokol üyesi de törende yer aldı.

Yapılan anma programı konuşmalarında protokol üyeleri, Mustafa Kemal Atatürk vurgusu yapıldı. Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Bu memleketin toprakları üzerinde kanlarını döken kahramanlar. Burada bir dost vatanın toprağındasınız. Huzur ve sükun içinde uyuyunuz. Sizler, Mehmetçikle yan yana, koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar, göz yaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içinde rahat uyuyacaklardır. Onlar, bu toprakta canlarını verdikten sonra, artık bizim evlatlarımız olmuşlardır” sözleri okundu.

Tören sırasında erken saatlerde Vali Orhan Tavlı ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir Anzaklı protokol üyeleri ile selamlaştı. Vali Tavlı ve Tarihi Alan Başkanı Kaşdemir kısa sürede tören alanından ayrıldılar.  Törende katılımcılar için ayrılan alanlar yeterli ve boş gözüktü. Şafak Ayini’ninde oldukça renkli görüntüler objektiflere yansıdı.

Tunahan Ünsal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.