Hâlde çıkan yangın kenti sardı

Geçtiğimiz ay hâlde çıkan yangında kül haline gelen 6 işletmenin sahipleri bir süredir Carrefour AVM’nin eski binasında ticari faaliyetlerini sürdürüyor. Binanın geçici bir süreliğine hal olarak kullanılması, esnafı kısa süreli rahatlatırken Çanakkaleli bir otoparkını daha yitirmiş oldu. Gazetemize konuşan ÇASEMKO Başkanı Ufuk Cankaya, “Hâlde çıkan yangın bütün kenti etkiledi” dedi. Kentte 40 bin araç için bulunan 3 bin park yeri de böylece daha da daralmış oldu. Kentin kanayan yarası otopark sorunu her geçen gün çileye dönüşmeye başladı.

Hâlde geçtiğimiz ay çıkan büyük yangında mağdur olan esnaf, Belediye’nin kendilerine geçici süreliğine gösterdiği Carrefour AVM’de ticari faaliyetlerine başladı. Carrefour binasının geçici süreliğine hal olarak kullanılmasının iyi yönleri olduğu kadar kötü bir yanı da bulundu. İyi yönünden bakılacak olursa ortaya çıkan tabloya göre yangından sonra mağdur olan esnaf en azından geçici bir süreliğine ticari faaliyetlerine devam edebilme imkanı buldu. Bir diğer taraftan bakılacak olursa AVM’nin hal olarak kullanılmasından ötürü otopark kısmında düzenlemeler yapıldı. Çanakkale Belediyesi Destek Hizmetleri Müdürlüğü tarafından Carrefour AVM binasının giriş çıkış kapısı olan alana demir açılır kapanır bir kapı yapıldı. AVM’nin bahçesinde bulunan araçlar tamamen dışarıya çıkartıldı. Hâlde ticari faaliyetlerine devam eden esnafın yanaşan kamyonlardan mal indirip bindirebilmesi için ufak düzenlemeler yapıldı. Ortaya çıkan tabloya göre Çanakkale bir otoparkını daha yitirmiş oldu. Çok sayıda araç alabilen bir otopark alanı olan bu alanın artık otopark olarak kullanılamayacak olması ne gibi sorunlar çıkartacak, vatandaş, “yaşayıp göreceğiz” dedi.

Çanakkale’de mevcut durumda en son istatistiklere göre 40 bin aracın bulunduğu belirtildi. Bu 40 bin araç ise TÜİK’in istatistiklerine göre neredeyse her ay yüzde 5 oranında artış gösteriyor. Araç sayısında görülen artış vatandaşında kafasında soru işaretleri bıraktı. Benzine iki gecede bir gelen kuruş kuruş zamlar, benzinin fiyatını 6 TL’ye çekti. Çanakkale’de benzin istasyonlarında 6 TL olan fiyat vatandaşı benzinlikten u döndürdü. Kent halkı geçmiş yıllarda benzine gelen zamlarda, örgütlü bir biçimde tepki konulduğunu ama şimdilerde kimsenin ağzını bıçak açmadığını belirtti. Bunun sebebi toplumsal korku olarak belirtildi. Vatandaşlar memlekette oluşan havadan bunalarak, artık sadece hayatta kalmaya odaklandı. Çanakkale’de 40 bin araç için ayrılan 3 bin park yeri de Hal’in Carrefour AVM’nin binasına taşınmasından sonra daraldı. Kent halkı otopark sorunu için çözüm olacak Cennet Otoparkı’nın neden halen daha faaliyete geçemediğini sordu. Belediye İş Merkezi de alternatif otopark alanları arasında belirtildi. Belediye İŞ Merkezi esnafı ise belediye iş merkezi yıkılsın buraya ne yapılırsa yapılsın zaten daha iyi olacak yorumlarında bulundu.

Konu ile ilgili gazetemize açıklamalarda bulunan ÇASEMKO Başkanı Ufuk Cankaya,  “Çanakkale’de mevcut otopark sorunu var. Buranın artık otopark olarak kullanılamayacak olması da ne gibi sorunlar yaratacak yaşayıp göreceğiz” dedi.

“HAL’İN YANMASI BÜTÜN ÇANAKKALE’Yİ ETKİLEDİ”

ÇASEMKO Başkanı Cankaya, “Tabii Hal’in geçici süreliğine Carrefour AVM’ye taşınması Çanakkale trafiğine ne gibi bir etkide bulunacak bunu süreç içerisinde göreceğiz. Yer yetiyor mu dediğinizde bize çok sayıda kamyon geliyor. Bu alan biliyorsunuz ki otopark olarak kullanılıyordu, bundan sonra Çanakkale halkı bu alana araçlarını bırakamıyor. Bu bile kamyonlar geldiğinde bize yetmeyecektir. Manevra kabiliyeti olarak bu alan çok sayıda kamyonun sığabileceği bir alan değil. Cennet otoparkı da bir türlü bitmedi. Çanakkale’de otopark sorunu mevcut. Bu alan otopark olarak kullanılıyordu en azından soruna biraz olsun ilaç oluyordu, şimdi burası da kullanılamayacak. Bu sorundan belki de bütün Çanakkale etkilenecek. Hal’in yanması bütün Çanakkale’yi bir anlamda etkilemiş oldu.” açıklamalarında bulundu.

Tunahan Ünsal

Bir Yorum

  1. Çözüm kısa mesafelerle çok katlı otoparklarda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.