Angora’dan Troia’ya Seramik Buluşması

Çanakkale Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü tarafından yürütülen “Angora’dan Troia’ya Seramik Buluşması” adlı proje, Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü binası önünde açıldı.

“Angora’dan Troia’ya Seramik Buluşması” adlı projenin açılışı; Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Vali Yardımcısı Turan Yılmaz, İl Emniyet Müdürü Celal Sel, Ak Parti Çanakkale İl Başkanı Gültekin Yıldız, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Murat Büyük, İl Kültür Turizm Müdürü Kemal Dokuz, Umurbey Belediye Başkanı Sami Yavaş, Kent Konseyi Başkanı Engin Kandemir ve İl Milli Eğitim Şube Müdürü Nedim Şahin ile geniş bir katılımcı ve izleyici kitlesi önünde gerçekleştirildi.

2018 Troya Yılı kapsamında “Angora’dan Troia’ya Seramik Buluşması” adlı projeye birçok ilden katılım sağlandı. Gazi Üniversitesi Seramik öğretmenliği 1992 mezunu 19 seramik öğretmeni ve iki öğretim görevlisinin de katılımıyla gerçekleşen çalıştayda 120×180 cm ebatlarında, Troia temalı seramik duvar heykeli 5 saatlik süre içerisinde şekillendirildi. Proje koordinatörü olan Çanakkale Halk Eğitimi Müdürlüğü’nün Seramik ve Cam Teknolojisi öğretmenleri Fikret Tunç ve Hatice Tunç’un liderliğinde yürütülen çalışmada emekli öğretim görevlileri Deniz Ayda ve Şule Sönmez de 25 yıl önce mezun ettikleri öğrencilerinin başlarında, çalışmaya katkıda bulundular.

Çanakkaleli seramik sanatçıları ve seramik eğitimi almış seramik severlerinde katılımıyla şekillendirilen Troia Temalı Seramik Duvar Heykeli Çanakkale Valisi Orhan Tavlı’ya takdim edildi. Kurutma, pişirme ve sırlama işlemleri ardından Troia Seramik Duvar Heykeli Çanakkale’de bulunan bir mekanda kalıcı olarak sergilenecek.

Vali Tavlı, 2018 Troia Yılı’nda gerçekleştirilen anlamlı etkinliğe katkı sunan Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nü, öğretim görevlilerini ve seramik öğretmenlerini başarılı çalışmalarından dolayı tebrik ederek teşekkür etti. Katılımcılara günün anısına üretilen, seramik Troya atlarını hediye etti. Haber Merkezi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.