103. Yıldan Notlar

Çanakkale Kara Savaşları, 103. yılında gerçekleştirilen bir dizi tören ile yeniden hatırlandı. 103 yıl önce bu topraklarda yaşamını yitiren atalar anılarak barış dolu mesajlar verildi. Diğer yandan törenlerde dikkat çeken anlar yaşandı. İşte törenlerden geriye kalanlar…

 

Görünmez Kahramanlar
Şehitler Abidesi’nde başlayan 103. yıl törenlerinde birçok asker, atasının  huzurunda dimdik durdu. Askerlerin nizami duruşları ve gurur verici bu tablonun bir de isimsiz kahramanları vardı. Tören geçişlerinde görevli olmayan diğer erler, arkadaşlarının kılık kıyafetini düzenlerken en az diğerleri kadar ter döktü. Görüntüler, geçmişten bugüne değişmeyen görünmez kahramanların varlığını bir kez daha kanıtladı.

Atlı Jandarmalar
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı boyunca Kordon’da çocukları gezdiren atlı jandarmalar 103. yıl törenlerinde de göz doldurdu. Jandarmanın hareket kabiliyetini pratikleştiren atlar, geçmişe verdiği selamla da ilgiyle izlendi.

Görev Yeri Terk Edilmez!
Kara Savaşları’nın 103. yılında Şehitler Abidesi’nde gerçekleşen törenlerde, görev alan askerlerden biri, savaş dönemindeki Trük askerinin üniformasını giyerek nöbet tuttu. Asker, tören esnasında güneşin yakıcı sıcağı dolayısıyla zor anlar yaşadı. Askerin yanına gelen görevliler sağlık ekiplerinin müdahale edebilmesi için kendisini gölgeye çağırdılar. Ancak er, komutanından başkasıyla konuşmadığı için ne yerinden ayrıldı ne de cevap verdi. Daha sonra komutanının gelmesiyle müdahalede bulunulan askerin herhangi bir sağlık sorunu olmadığı anlaşıldı. Yaşanan olay ise geriye 103. yıl sonra aynı askeri disiplinin var olduğu düşüncesini bıraktı.

“Dedeciğim Ben Geldim”
Türkiye İzcilik Federasyonu, her yıl olduğu gibi bu yıl da Kara Savaşları’nın yıl dönümü törenlerine genç izcileriyle katıldı. Genç izciler, “Dedeciğim Ben Geldim” yazılı yeleklerle tören geçişi ve 57. Alay şehitliğinde görevlerini yaptılar.

SOLOTÜRK & Yunus Şov
Başlangıç töreninin sonunda gösterisiyle nefesleri kesen SOLOTÜRK, pilotuna yapılan bağlantının yayınlanmasıyla da alkışları topladı. SOLOTÜRK, gökyüzünde gösterisini yaparken bir gösteri de denizde yunuslar tarafından gerçekleştirildi. Sahil Güvenlik Teknesi’nin denizde bıraktığı izler ve yunusların şovu törende unutulmaz anlar yaşattı.

Protokol Araçları Da Törene Katıldı
Şehitler Abidesi, İngiliz-Fransız Anıtları, 57. Alay Şehitliği olmak üzere gün boyu devam eden 103. yıl törenleri sırasında araç trafiği de yoğundu. Anıtlar arasındaki yollarda oluşan uzun kuyruklar trafik çilesini beraberinde getirdi. Ziyaretçiden daha çok protokol aracının varlığı ise göze çarptı.

Farklı Asker Profilleri
Törenler sırasında, protokol fotoğrafçıları ise en çok emek verenler arasında yer alırken görüntü farklılıklarıysa dikkat çekti. Gözlerimizin alışık olduğu Türk askeri profilinin yanı sıra sakallı ve dövmeli üniformalılar farklı görüntüler oluşturdu. Güzel olan ise; ölüm kalım savaşı bu topraklarda farklı ülkelerin tüm renkleriyle atalarını 103. yılda anmaları oldu.

Son Prova
İngiliz Anıtı’nda gerçekleşen anma töreninin hemen öncesinde yürüyüş provası yapan kadın askerler sempatik bakışları üzerine topladı. Askerlerin samimi davranışları, katılanlara tebessüm ettirdi.

“Sen Doğardın Ama Adın Turgut Olmazdı”
Her yıl olduğu gibi bu yıl da Türkiye’deki son Çanakkale Gazisi Hüseyin Kaçmaz’ın oğlu Turgut Kaçmaz; babası ve Anzak Gazisi Jack Ryan’ın 75 yıl sonra bir araya geldiği fotoğrafla törenlere katıldı. Kaçmaz, “Babam derdi ki; ‘Çanakkale’yi kaybetseydik cumhuriyet kurulmazdı. Sen doğardın ama adın Turgut olmazdı.’ Çanakkale, gencinden yaşlısına bu vatan için Çanakkale’ye koşan dedelerimizin destanıdır.” dedi.

En Özel Görev
57. Alay Şehitliği’nde gerçekleştirilen törenlerde İstiklal Marşı ve saygı duruşu ile bayrak göndere çekildi. Şehitlikteki en özel görevlerden biri de bayrağın göndere çekilmesini üstlenmekti, layığıyla yerine getirildi.

Katılım Gittikçe Azalıyor
İngiliz ve Fransız Anıtları’nda düzenlenen törenlerde boş sandalyeler objektiflere yansıdı. Geçmiş yıllarda yoğun katılımla gerçekleştiği bilinen törenlere, 100. yıldan sonra katılımın azaldığı yorumları bu yıl da yapıldı. Yurt dışından anma törenleri için Çanakkale’ye gelen misafirler, bu yıl daha da az sayıdaydı.

Yıldız SağlamBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.