10 bin kişi 57. Alay için yürüdü

Çanakkale Kara Savaşları’nın 103. Yıl dönümünde her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen 57. Alay Vefa Yürüyüşü yine yüksek katılımla Tarihi yarımadada gerçekleşti. Ortalama 10 bin kişi Tarihi yarımadada yürüyüşe katıldı. Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak da yürüyüşte yer aldı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, izcilik Federasyonu tarafından ortaklaşa düzenlenen yürüyüşe, askeri lise, harp okulu öğrencileri, izciler ve üniversite öğrencileri katıldı. Katılımın yaklaşık olarak 10 bin kişi olduğu öğrenildi. Katılımcılar Eceabat İlçesi Kocadere Köyü’ne kamp kurdular. Kamp alanında 57. Alayın yemeği olan, buğday çorbası katılımcılara ikram edildi.

10 bin kişi alanda kılınan sabah namazının ardından Kılınan sabah namazının ardından, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, askeri yetkililer, üniversite öğrencileri ve izciler, yürüyüş için yola çıktı. Atlı süvari birliklerinin de yer aldığı yaklaşık 6 kilometrelik yürüyüş, 1,5 saat sonra Conkbayırı’nda sona erdi.

“DEDELERİMİZLE GURUR DUYUYORUZ”

Etkinlikte konuşma yapan Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, “Çanakkale, tüm dünyaya Türk’ün gücünü gösterdiği, ‘Çanakkale Geçilmez’ destanının yazıldığı yerdir. Gençlerimiz heyecanlı, duygulu. Biz bu ülkenin gençlerine güveniyoruz. Büyüyen, gelişen güçlü Türkiye içinde, gençlerimizin her alanda yetişmesi için çaba sarf ediyoruz. Bizim için, atalarımız için geçmişteki bu dedelerimizin kahramanlıkları bir kahramanlık destanıdır. O yüzden de gençlerimizi şehitliklere getiriyoruz. Burada destan yazan atalarımızla, dedelerimizle gurur duyuyoruz.

“BURAYI YAŞAMAK GENÇLERİMİZ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”

Sabah namazıyla beraber çorba dağıtıldı, ardından sabah namazı edilerek kahraman 57. Alayımızın yürüdüğü güzergahtan yürüdük. Gençlerimiz de coşkuyla beraber yürüyüşe devam ediyorlar. Bu önemli bir düşünce, önemli bir hatırlama. Çanakkale Savaşları bizim savaş tarihimizde çok önemli bir yere sahip, aynı zamanda gençlerimize vatan, millet ruhunu aşılamak için önemli bir alan. Her yanıyla bir destanın yazıldığı ve karşısındaki güçlü ordulara karşı göğsünü siper eden askerlerimizin yazdığı destanın gerçekleştiği yer. Burayı yaşamak, burayı düşünmek, burada bir gece geçirmek gençlerimiz için çok önemli. Çok mutlu oldular, kendileriyle de sohbet ettik, lise ve üniversite öğrencileri bizim geleceğimiz. Gençlerin en önemli yetişme yöntemlerinden bir tanesi de bu tarihi olayları, bu gerçekleri, bu alanları görmeleri çok değerli. Özellikle de şu anda geçtiğimiz süreç içinde 15 Temmuz hain darbe girişimini bastıran bir millet var. Ardından Fırat Kalkanı Operasyonu’nu gerçekleştirmiş, peşinden Afrin’e barışı getirmiş bir Türk ordusu var” açıklamalarında bulundu.

Tunahan Ünsal

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.