Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

TROYA ile Çin’e damga vurdular

Anadolu’nun zengin kültürünü, dansın

Anadolu’nun zengin kültürünü, dansın büyüsünü görsel bir şölenle sahnelere taşıyarak dünya ölçeğinde gösterilere imza atan Anadolu Ateşi TROYA gösterisiyle Pekin’in 800 kişilik Tianqiao Gösteri Merkezinde Çinli sanatseverlerle buluştu.  

Çanakkale Valiliği haberine göre; Anadolu Ateşi’nin TROYA gösterisi ile Türkiye’den esintileri Çinlilerin beğenisine sunacaklarını söyleyen Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, gösteri öncesi yaptığı açıklamada, 2018 Troya Yılında, TROYA Destanından esinlenerek hazırlanan bu gösterinin Anadolu topraklarında yaşayan medeniyetleri gösterdiğini ve Türkiye’nin ziyaretçilerine bu medeniyetlerden kalan izleri sunduğunu kaydetti.

Anadolu Ateşi’nin TROYA gösterisi öncesinde Çin Halk Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı Luo Shugang ile bir araya gelen Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Numan Kurtulmuş, Yunus Emre Enstitülerini Çin’e taşımak üzere gerekli hukuki süreçlerin bir an evvel tamamlanması talebini iletti.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Çin Halk Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığında gerçekleştirilen görüşmede, “2018 Çin’de Türkiye Yılı’nda Yunus Emre Enstitüsünü de açmak istiyoruz. Enstitünün Çin’de kurulması için gerekli hukuki sürecin bir an önce tamamlanmasını bekliyoruz.” dedi.

Çin tarafının da adım atması durumunda turist akışı için üzerlerine düşeni fazlasıyla yapmaya hazır olduklarını Çinli mevkidaşına aktaran Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, vize uygulamalarının kolaylaştırılmasının Çinli turist sayısını artıracağına işaret etti.

İbn-i Haldun Üniversitesi’nde Çin Çalışmaları Enstitüsü’nün kurulması için Çinli eğitim kurumlarından destek beklediklerini de sözlerine ekleyen Kültür ve Turizm  Bakanı Numan Kurtulmuş, yine hukuki süreçlerin tamamlanması halinde Çin’de kültür merkezi açılacağını kaydetti.

Turist sayısındaki artışın uçuş sayılarını artıracağını belirten Luo Shugang, İbn-i Haldun Üniversitesi ile ilgili girişimlere de destek olacaklarını söyledi.

Türkiye’nin sahip olduğu zenginliklerden de övgüyle söz eden Luo Shugang, “Topkapı sarayındaki Çini porselenler seramiğin ana vatanı Çin’de bile çok nadir görülmektedir.” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Çinli mevkidaşı ile görüşmesinin ardından daha Tianqiao Gösteri Merkezine geçerek Çinli mevkidaşı ile birlikte Anadolu Ateşi TROYA gösterisi ile ‘2018 Çin’de Türkiye Yılı Logosu’ tanıtım gecesine katıldı.

Kültür ve Turizm  Bakanı Numan Kurtulmuş,  Pekin temaslarında ayrıca Pekin’in Niujie Cami’ni de ziyaret etti.

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech