HEDEF SORUNLARI-1

Bir önceki yazımda DOĞRU HEDEF ya da hedefin doğru konulması nasıl olur sizlerle paylaşmıştım. Bu yazımda ise hedef koyarken nelere dikkat etmek gerekir başka bir ifadeyle ‘Hedef sorunları nelerdir?’den bahsedeceğim.

  1. HEDEFSİZLİK: Hedefsiz olan kişi ya depresyon durumdadır ya da kendini akışa bırakmış huzuru bozulmasın diye harekete geçmeyen kişidir. Burada depresyonu yok etmek ve hedef koydurmak için uğraşılmalıdır. Hedefi olmayan kişinin ulaşacağı ya da kaçınacağı bir şey yok demektir. Depresyon içinde korkudan yanlış yapmamak için savrulan kişi için hedef yoktur. Ya da kendini hayatın akışına bırakan kişi için hedefsizlik söz konusudur.
  2. ÇOK HEDEF: Burada çok fazla kriteriniz olmasından bahsediyorum. Örneğin eş seçerken hem yakışıklı/güzel, hem zengin, hem kariyerli olsun demektir. Çok fazla kriteriniz, şartınız varsa hedef sorunlu hale gelir. Kriterleri çok olanlar hedefe giderken zorlanırlar. Onun için az ama sağlam kriterler belirlemek sanırım en dengeli olanı.
  3. HEDEFE KATILIM: Hedefin seçiminde sizin ne kadar katkınız var. Sizin hedefiniz mi yoksa başkasının mı? Bu hedef anne-babanızın size koyduğu hedef mi yoksa sizin iradenizle seçiminiz mi? Koyulan hedefte sizin katkınız yoksa o hedef dağılır. Bazen başkalarının sizin için koyduğu hedeflere öyle alışırsınız ki sanki sizin hedefiniz, planınız gibi hissedersiniz. Çoğu anne-babanın çocukları için koyduğu bir meslek planı vardır. Ama esas mesele çocuğun kendisinin ne istediği ve neyi başarabileceğidir. Koyulan hedefte, yapılan planda çocuğun isteği, yeteneği yoksa o hedef dağılacaktır. Bunu erken fark edebilmek can alıcı noktadır.
  4. HEDEF MOTİVASYONUN BÜYÜKLÜĞÜ(ödül-ceza büyüklüğü): Hedefe ulaştığınız zaman elde edeceğiniz kazanımın büyüklüğü ya da ulaşamaz iseniz karşılaşacağınız cezanın büyüklüğü hedefe motivasyonunuzu büyük ölçüde etkiler. Aynı zamanda size verilecek ya da sizin verdiğiniz ödül ve ya ceza güvenilir olmalı. Örneğin bir böceği kaç liraya yersiniz. Size verilen lira artıkça o böceği yeme ihtimaliniz artar. İsteği okula girince, bir işi bitirince, bir ürüne çok iyi bakınca ödül olarak ne kazanacak. İşte işin, emeğin sonucunda elde edeceği kazanım ne kadar büyükse o hedefe motivasyon o kadar büyük olur. Yada yapmadığı zaman çekeceği sıkıntı ne kadar büyükse yine motivasyon o  kadar yüksek olur. Bazı insanlar cezayla motive olurken, bazıları ödülle olur. Bunu iyi tespit etmek önemlidir. Bizim toplum için konuşursak genelimiz önce ceza ile motive oluruz, başardıkça da ödülle motive olmaya devam ederiz.
  5. HEDEFİN YAKINLIĞI: Genelde hemen sonuç almak isteriz. Verdiğimiz emeğin karşılığını hemen almak ister, hedefe ulaşmak çabuk olsun isteriz. Temsil sistemi olarak dokunsallar yakın hedeflere daha çabuk ulaşırken, görseller ise daha uzak hedeflere motive olabilirler. Lise öğrencisi için yıl sonu ortalamasının doksan ve üzeri olması yakın bir hedef iken, başka bir lise öğrencisi için üniversite bitirdikten sonra genetik alanında yurtdışında yüksek lisans yapmak uzak bir hedeftir. Uzak hedeflere motive olanların daha başarılı olduğu görülmektedir. Tabi ki koyduğu hedefin gerçekçi olması şartıyla.

Bir sonraki yazımda hedef sorunlarıyla devam edeceğim. Beş hedef sorunundan daha bahsedeceğim. Hedefin üzerinde çok duruyorum. Çünkü HEDEF yoksa ya da HEDEF arızalı ise savrulmamız kaçınılmaz olur. Görüşmek dileğiyle…Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.