CHP’li Erkek: “Kara Savaşları Büyük Zafer’in bir başka kapısıdır”

CHP Hukuk Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, Çanakkale Kara Savaşlarının 103. yıldönümü nedeniyle yazılı bir mesaj yayınladı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek mesajında, 18 Mart gibi Deniz Zaferi gibi, başka bir zaferin kapılarının da 25 Nisan’da açıldığını söyledi.

Erkek’in mesajı şöyle: “Çanakkale Savaşı denilince, genellikle akla 18 Mart Deniz Zaferi gelmektedir. O büyük zafer gibi, bir başka zaferin kapıları 25 Nisan’da başlayan ve yaklaşık 9 ay süren kara savaşlarıyla açılmıştır. 18 Mart’ta müttefik güçleri, Çanakkale’yi deniz yoluyla geçemeyeceklerini anlamış ve bunun üzerine yeni yollar aramaya başlamıştır. 38 gün sonra 25 Nisan sabahı, Çanakkale’yi karadan geçebilmek amacıyla girişimde bulunmuş ama kısa bir süre sonra Çanakkale’yi hiçbir yoldan geçemeyeceklerini, Çanakkale ruhunu hiçbir biçimde yenemeyeceklerini anlamışlardır. Çünkü bilmiyorlardı ki karşılarında Yahya Çavuşlar var, 57. Alay’ın neferleri var, Mehmetler var, Mustafa Kemal Atatürkler var. Arıburnu’nda, Conkbayırı’nda, Anafartalar’da ve tüm coğrafyada ‘sadece taarruz etmeyi değil, ölmeyi göze almış’ kahramanların yazdığı bir destandır Kara Savaşları. Çanakkale Savaşlarının bir başka özelliği de bu denli büyük bir savaşın sonucundan barış ve kardeşlik çıkarmasıdır. Dünyanın dört bir yanından bize karşı savaşmak için gelmiş askerleri evladımız olarak gören Mustafa Kemal Atatürk’ün; ‘Uzak memleketin toprakları üstünde kanlarını döken kahramanlar; burada dost bir vatanın toprağındasınız. Huzur ve sükûn içinde uyuyunuz. Sizler Mehmetçiklerle yan yana, koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar; gözyaşlarınızı dindiriniz, evlatlarınız bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve huzur içinde rahat rahat uyuyacaklardır. Bu toprakta canlarını verdikten sonra artık bizim evlatlarımız olmuşlardır.’ sözleri Çanakkale ruhunun önemli bir parçasıdır. Bu bilinçle Kara Savaşlarının 103. yıldönümünde başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Çanakkale’den günümüze tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor, anıları önünde saygıyla eğiliyorum.”

Haber MerkeziBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.