Dünya Çocukları Valilikte Ağırlandı

Troya’nın UNESCO Dünya Mirası Listesine girmesinin 20. Yılında  Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ilan edilen ve desteklenen  “2018 Troya Yılı” kapsamında;  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda düzenlenen Uluslararası Troya Çocuk Halk Dansları Festivali için kentimize gelen çocuklar, Vali Orhan Tavlı tarafından ağırlandı.

2018 Troya Yılı etkinlikleri kapsamında Çanakkale Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Çanakkale Folklor Araştırma Derneği Gençlik ve Spor Kulübü (ÇAFAD) ortaklığında gerçekleştirilen Uluslararası Troya Çocuk Halk Dansları Festivali’nde dünyanın ve ülkemizin dört bir tarafından gelen çocuklar, Çanakkale’de bayramlarını büyük bir coşkuyla kutladılar. 20 ülkeden gelen çocukların katılım sağladığı 1.Uluslararası Troya Çocuk Halk Dansları Festivali 23 Nisan’da kente renk kattı. Vali Tavlı dünyanın dört bir yanından gelen çocukları Valilik’te ağırladı.
Çeşitli ülkelerden gelen çocuklar, liderleri ve kurumların yetkilileri valilik bahçesindeki kokteylde bir araya geldi. Çocuklarla görüşen Vali Tavlı, hepsiyle konserde buluşmak üzere sözleşti.
1.Uluslararası Troya Çocuk Halk Dansları Festivali; Azerbaycan, Makedonya, Gürcistan,  Ukrayna, Arnavutluk, Bosna Hersek, Bulgaristan, Karadağ, Kazakistan, Makedonya, Kırgızistan, Moldovya, Romanya, Kuzey Osetya, Sırbistan, Rusya Federasyonu ve  Nepal  başta olmak üzere  Ortadoğu, Balkanlar ve Avrupa’dan 20 yabancı, ülkemizden;   Mersin, Burdur, Aydın, Bursa, Mardin, Erzurum, İzmir, Sivas, Bitlis, Artvin, Manisa’dan gelen Halk Oyunları Grupları’nın  katılımıyla gerçekleştirildi.
Valilik bahçesindeki kokteylin ardından çocuklarla karşılıklı olarak hediye takdimleri yapıldı. Hediyeleşmeden sonra çocuklarla birlikte Morabbin Park’a gelen Vali Tavlı Truva Atı ile çektirilen hatıra fotoğraflarında yer aldı.  Etkinlik renkli görüntülere sahne oldu.

Yıldız Sağlam

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.