Yeşilleniyoruz

Yeşil sebze ve meyveye rengini veren klorofil, insan sağlığının da bir parçası… Son günlerde birçok farklı yerde karşımıza çıkan soğuk sıkım makineleri özellikle yeşil bitkileri daha da popüler hale getirdi. Artık bitkilerin değerini öldürmeden kullanmaya çalışıyoruz. Pazarda ise baharın gelişi ile birlikte, yeşillikler ön plana çıktı.

Yeşil renk doğanın ve canlılığın rengidir. Yeşil, sakinleştir ve insana huzur, güven verir. İyileştirici ve yapıcı özellikleri ile insanları olumlu yönde etkiler. Bitkilerin yeşil rengini almasını ise klorofil sağlamaktadır. Bu ayrıca bitkilerin güneş ışığı su ve karbonhidrat kullanarak fotosentez yapmasında rol oynar, bitkiye gereken besinlerin yapımını sağlar. Klorofil, insanda sindirim sistemini düzenler, kanın temizlenmesine, vücudun toksik etkilerden arınmasına yardım eder. Tüm bunlar dolayısıyla ise yeşil renkli bütün bitkiler, sağlıklı beslenme için diyetinizde sıklıkla yer vereceğiniz besinler olarak karşımıza çıkmaktadır.
Yeşilleri son zamanlarda, gündemde yer eden detoks suları, çiğ beslenme ve doğala dönüşün de etkileriyle çok fazla görür olduk. Evde doğal meyve suyu için katı sıkacakları kullanırken başka aletlerle tanışıp maydanoz ve ıspanağın bile suyunu sıkmaya başladık. Soğuk sıkım aletleri birden ortaya çıktı. Artık tüm bitkileri vitamin değerlerine dokunmadan kullanmaya çalışıyoruz.
Bahar aylarında oluşumuz sebebiyle, pazarda da bol yeşillik yerini aldı. Taze fasulye, marul maydanoz, acı-tatlı biberler, bakla, ıspanak, semiz otu, erik, çağla, deniz börülcesi, roka, elma, pazı, enginar radika ne ararsanız var. Pazarda yeşilin fiyatı ise 75 kuruş ile 10 TL arasında değişiyor.

YEŞİLİN FAYDALARI
Yeşil sebze ve meyveler kan yağ düzeylerini düzenler, karaciğer fonksiyonlarına yardımcıdır. Sağlıklı bir cilt ve dişler, güçlü kemikler, kan, sinir ve kaslar için gereklidir. Bağışıklık sistemini koruduğu, kalp hastalığı, bazı kanserler türlerine yakalanma riskini azalttığı konusunda bilimsel veriler mevcuttur. Yeşil renkli bitkilerde bulunan bir pigment olan lutein içerirler. Luteinin rengi sarıdır, bitkilerdeki klorofil maddesiyle birleştiği için yeşil renklidirler. Güçlü bir antioksidan olan lutein ayrıca karaciğerin salgıladığı faydalı enzimlerin miktarını artırır. Yeşil yapraklı sebzeler, vitaminler, (A, B, C, E vitamini) mineraller (potasyum, kalsiyum, demir, magnezyum) ve lif içerirler. Sağlıklı bebek doğurmak için folik asit içeren yeşil yiyecekleri tüketmek hamile kadınların beslenmesinde önem taşır.

Yıldız Sağlam

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.