“Herkes İyi Parti’yi konuşuyor!”

Erken seçim tarihinin 24 Haziran 2018 olarak belirlenmesinin ardından oklar, İyi Parti’ye çevrildi. Partinin seçime girip giremeyeceği tartışma konusu olurken İyi Parti, cephesinden ise iddialı çıkışlar yapılmaya başlandı. İyi Parti İl Başkanı İrfan Dehmen, gazetemize yaptığı açıklamalarda; partinin seçimlerde var olacağını ve bu tartışma sürecinin etkisini pozitif olarak gördüklerini söyleyerek; “Herkes İyi Parti’yi konuşuyor. 2 ay sonra, seçimden sonra da Türkiye’nin yeni iktidar partisi diye çok daha fazla konuşacaklar.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin yaptığı görüşme sonrasında 24 Haziran 2018 erken seçim tarihi olarak belirlendi. Erken seçim haberinin ardından ise en çok konuşulanların başında İyi Parti’nin seçime girip giremeyeceği geldi. YSK tarafından yapılan açıklamalarda “İnceleyeceğiz.” denilirken İyi Parti cephesinden kongre tarihi 10 Aralık işaret edildi. İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener 100 bin imza ile seçime katılacağını söyledi.

“TÜRKİYE SİYASİ TARİHİNDE İLK…”

İyi Parti İl Başkanı İrfan Dehmen, gazetemize yaptığı açıklamada; seçimlerde İyi Parti’in var olacağını ve bu tartışmaların aslında parti yararına bile olduğunu söylerek; “Parti çok kısa bir zaman içinde kuruluş çalışmalarını tamamladı. Türkiye siyaset tarihinde bize yapılan zulüm başka bir partiye yapılmamıştır. Çıkan tüm zorluklara rağmen parti şu anda kimsenin ulaşamayacağı şekilde il ve ilçe teşkilatlanmasına ulaştı. 79 ilde teşkilatlar tamam. Seçime katılmamızla ilgili spekülasyonlar var. Türkiye’deki mevcut kanunlara göre şu an seçime katılmamızın önünde hiçbir engel yok. Bize seçime katılmayın derlerse öne sürdükleri madde ile ilk kez bir partiyi seçime sokmamaya çalışıyor olacaklar.” dedi.

“İYİ PARTİ’NİN YÜKSELİŞİ KORKU YARATIYOR”
Dehmen, İyi Parti’nin seçime girmemesi için herhangi bir sebebin olmadığını vurgularken böyle bir durumun gerçekleşmesi halinde tarihte bir ilk olacağını söyledikten sonra; “ Bunlarla ilgili bizim bir tereddütümüz yok. Bu tartışmalar iyi bile oldu. Çünkü ulusal medya büyük baskı altında. İyi Parti’nin adını bile anmadan haber yapmaya çalışıyorlardı.Şimdi her yerde İyi Parti konuşuluyor. Seçimin bu tarihe alınmasının en büyük sebebi İyi Parti. İyi Parti’nin yükselişinin yarattığı bir korku.” dedi.

“‘TÜRKİYE’NİN YENİ İKTİDAR PARTİSİ’ DİYE KONUŞACAKLAR”
Dehmen, “Herkes İyi Parti’yi konuşuyor. 2 ay sonra, seçimden sonra da Türkiye’nin yeni iktidar partisi diye çok daha fazla konuşacaklar.” diyerek şöyle devam etti: “Erken seçim kararı almak zorunda kaldılar. Ekonomiyi artık taşıyamıyorlar. Seçime girmekle ilgili bir endişemiz yok. Siyasi parti kanunlarına göre; kongre tarihimiz il teşkilat sayımız da uygun. Kısa zaman dilimi içinde Türkiye’nin ödemesi gereken dış borç, cari açık için bütçe gerekiyor. Türkiye’nin böyle bir parası kalmadı artık. Ekonomiyi tamamen bitirdiler. Satacak bir şey de kalmadı. Ekonomik kriz tüm şiddetiyle ülkeyi vurmadan önce son bir çırpınışla seçimi de yapıyorlar.”

“DAHA ÖNCE 3 SİYASİ PARTİ BÖYLE SEÇİME GİRDİ”
İl Başkanı Dehmen; son olarak, seçimde yer alacaklarını vurgulayarak şöyle konuştu: “Biz 10 Aralık’ta kongremizi yaptık ve o tarihte 68 il teşkilatımızı de YSK’ya onaylattık. Bu kongreye kurucular kurulu ile diyorlar. En son Emine Ülker Tarhan da bu şekilde yaparak 6 ay dolmadan seçime girdi. Yapılabiliyor. Daha önce 3 siyasi parti böyle seçime girdi. Eğer bu yapılmaya çalışılırsa ilk siyasi parti olacağız. Partilerin seçime girmesi için birçok yol var ama biz buna gerek olacağını sanmıyoruz.”

Yıldız Sağlam

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.