Güneşhan, “Çevrenin siyaseti olmaz!”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı İsmet Güneşhan, parti binasında yaptığı açıklamada maden çalışmaları nedeniyle Atikhisar Barajı’nın tehlike altında olduğunu bir kez daha vurguladı. 10 yıllık işletme süresince yaklaşık 100 milyon ton suyun kirletileceğini belirten Güneşhan, Çanakkale Valiliğini göreve çağırarak “Danıştay kararlarına rağmen, şirketin işletmeyi kuracağı sahadaki ağaç katliamını durdurunuz.” dedi.

CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan tarafından yapılan açıklamaya partinin YDK Üyesi Serdar Soydan, İl Genel Meclisi Üyesi Hicri Nalbant, Çanakkale Belediye Meclisi Üyeleri ve İl Yöneticileri de katılarak destek oldu.

Güneşhan, açıklamasının sonunda Cuma Günü saat 10:00’da CHP MYK Üyesi, Milletvekilleri, Belediye Başkanları, Orman-İş Sendikasının yetkilileri ve bilim kurulu ile birlikte Atikhisar havzasında yerinde inceleme yaptıktan sonra 17.30’da Cumhuriyet Meydanı’nda ORMAN- İŞ sendikası ile birlikte basın açıklaması yapacaklarını belirtti.

“HAVANIN, SUYUN, ÇEVRENİN SİYASETİ OLMAZ”

AK Parti Grup Başkanvekili, Çanakkale Milletvekili Bülent Turan’ı da göreve davet eden Güneşhan, “Bugüne kadar seyirci kalan AKP il başkanlığını ve sayın Bülent Turan’ı göreve çağırıyoruz. Lütfen Çanakkale’nin tek içme ve kullanma suyunun yok edilmesine ve doğamızın kirletilerek katledilmesine seyirci kalmayınız. Çünkü havanın, suyun, çevrenin siyaseti olmaz. Hava-Su ve Çevre  siyaset yapmıyor ve herkese eşit davranıyor. Özellikle iktidar partisinin İl Başkanı ve Milletvekillerini daha duyarlı davranmaya çağırıyoruz.” diye konuştu.

Güneşhan’ın ardından söz alan YDK Üyesi Serdar Soydan, Atikhisar’daki tehlikeye dikkat çekerken Çanakkale halkının susuz kalacağını ifade etti. Soydan, “Sadece Cumhuriyet Halk Partisi’ne oy verenler değil, Çanakkale’de yaşayan herkes susuz kalacaktır. Bu sıkıntıyı hep beraber çekeceğiz.” dedi.

Başkan Güneşhan, açıklamasının sonunda Kepez’de 19 Nisan 2018 tarihinde yapılacak Temel Atma Töreni ve Umut Kongresi açılışını hatırlatarak, gelmesi beklenen Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun da Büyükelçiler toplantısı nedeniyle katılamayacağını duyurdu.

Eylem GözeldereBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.