Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Tarım arazileri imara kurban gidiyor

Karacaören’de verimli tarım arazileri

Karacaören’de verimli tarım arazileri imara kurban gitti. Kentin giderek büyümesinin ve nüfus artışının bedelini tarım arazileri ödedi. Karacaören’de inşası süren apartmanların bir kısmı biterken bir kısmının süratle yükseldiği görüldü. Bölgede bulunan meyve bahçelerinin akıbeti ise merak konusu oldu. ZMO Başkanı Türker Savaş, geçtiğimiz günlerde yaptığı basın açıklamasında Karacaören’e dikkat çekmişti.

“BU ŞEHİR NEDEN BU KADAR GÖÇ ALIYOR?”

Çanakkale nüfusu günden güne artmaya devam ediyor. Vatandaşın aklındaki soru olan “Bu şehir bu neden bu kadar göç alıyor” sorusu yetkililer tarafından bir türlü cevaplanamıyor. Kent büyüye büyüye siyasi bir hale büründü. Siyasilerin aklındaki fikir Çanakkale’yi büyükşehir yapmak oldu. Büyükşehir yolunda hızla ilerleyen Çanakkale’de nüfusa oranla yüz ölçümü dar kaldı. Nüfusun kontrollü bir biçimde dağılabilmesi için belli başlı tarım arazileri imara açıldı. İmara açılan arazilerde inşaat faaliyetleri başlamadan önce biçerdöverlerin olması hem köylüyü hem vatandaşı isyan ettirdi.

Karacaören ovaları, büyüyen ve kalabalıklaşan Çanakkale’nin kurbanı oldu. Bölgede bulunan araziler imara açıldı, hızlı bir şekilde inşaat faaliyetleri başladı. Arazilerde bir inşaat bitmeden öbürünün başladığı görüldü. Bazı inşaatlar sonuçlandı, yurttaşlar yeni hanelerine kavuştu.

“LAPSEKİ VE KARACAÖREN RANTIN VE İMARIN KURBANI OLDU”

Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Türker Savaş, geçtiğimiz günlerde basın açıklamasında bulunarak Çanakkale’de tarımın bitme noktasına geldiğini ve siyasilerin artık bir çözüm üretmesi gerektiğini belirtmişti. Savaş, kentteki tarım alanlarından olan Lapseki’nin ranta kurban gittiğini belirtti. Rantın öncelikli olarak tarım arazilerini sonrasında tarımsal üretimi hedef aldığını vurguladı. Açıklamadaki dikkat çeken nokta ise Karacaören arazileri oldu. Çanakkale Merkez’e 5 km uzaklıkta olan Karacaören köyündeki araziler imara açıldı. 5 ay öncesinde çiftçinin mahsul elde ettiği arazilerde şimdi kat üstüne kat çıkılır hale geldi. Türker Savaş Karacaören ile ilgili verimli tarım arazileri imara kurban gidiyor diyerek sorunun altını çizdi.

Tunahan Ünsal

 

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech