Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

“İstiklal Marşımız yeniden bestelenemez”

CHP Çanakkale Milletvekili TBMM

CHP Çanakkale Milletvekili TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Bülent Öz, Biga’da Çanakkale İl Milli Eğitim tarafından düzenlenen bilgi yarışmasında Milli Marşımız İstiklal Marşı’nın bestesinin değiştirilmesi olayını Meclise taşıyarak Başbakan Binali Yıldırım’a soru önergesi verdi.

CHP’li Öz; yazılı olarak cevaplandırması için Başbakan Binali Yıldırım’a verdiği soru önergesinin açıklamasında yaşanan olayı anlatırken, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 14 Mart 2018 tarihinde muhtarlara hitaben yaptığı konuşmada İstiklal Marşımıza yönelik eleştirilerini ve yeniden bestelenmesi yönündeki talebini hatırlatarak, ‘Şanlı tarihimize ışık tutan İstiklal Marşımızın yeniden bestelenmesinin yönündeki çalışmalar yasaklanacak mı’ diye sormayı da ihmal etmedi.

 Bülent Öz’ün Soru Önergesinin açıklaması ve Başbakan’a yönelttiği sorular;

“Biga’da yüzlerce Lise öğrencisi, öğretmenler ve velilerin gözü önünde dikkat çeken bir olay yaşandı. Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürlüğü Liseler Arası Bilgi Yarışmasında, Jüri sonuçları değerlendirmek için ara verdi. Salonda ara verilmesi esnasında ise; Biga İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde görev yapan isminin F.N.A. olduğu öğrenilen bir personel tarafından hazırlanan slayt gösterisi izleyicilere izlettirilmeye başlandı. Slaytta ise müzik olarak İstiklal Marşı’nın başka uyarlaması çalındı. Bu durumun İl Milli Eğitim Müdürü Osman Özkan ve Biga İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan Bilen’in bilgisi dahilinde mi yapıldığı ise henüz bilinmiyor!” haberi basında yerini aldı. AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 14 Mart 2018 tarihinde muhtarlara hitaben yaptığı konuşmasında İstiklal Marşı’nın bestesine yönelik eleştirilerde bulunmuş ve Şanlı Tarihimize ışık tutan İstiklal Marşımızın yeniden bestelenmesi yönünde tartışmalara neden olan bir çağrıda bulundu. Sorduğu sorular şu şekilde;

  • AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talebi üzerine İstiklal Marşımız yeniden bestelenmiş midir? Veya bu yönde bir çalışma var mıdır?
  • Bu tür olayların önüne geçmek için İstiklal Marşımızın yeniden bestelenmesinin yasaklanması yönünde bir çalışmanız olacak mı?
  • Bu olayla ilgili soruşturma başlatılması için ilgili Bakanlığa talimat verilmiş midir?

Haber Merkezi

 

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech