Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

1924’te Yanan Meşale Büyüyor!

Türk Kadınlar Birliği Derneği

Türk Kadınlar Birliği Derneği 94.Kuruluş Yıl Dönümü dolayısıyla dün saat 13:00’te Cumhuriyet Meydanı’nda çelenk sunumunu gerçekleştirdi. Türk Kadınlar Birliği Dernek Başkanı Meral Ulucan, konuşmasında; “1924 yılında yakılan bu meşaleyi daha da büyüterek taşımaya devam edeceğiz.” dedi.

Türk Kadınlar Birliği Derneği 94.Kuruluş Yıl Dönümü dolayısıyla dün Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Çelenk Sunumu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda Türk Kadınlar Birliği Başkanı Meral Ulucan bir konuşma yaptı.

“MÜCADELECİ TÜRK KADINI…”

Ulucan, Türk Kadınlar Birliği’nin tarihine ve Atatürk’ün öngördüğü çağdaş kadın anlayışına değindi. Ulucan konuşmasının devamında; “Türk Kadınlar Birliği daha sonra kadına yönelik şiddetle mücadelenin en önemli uluslararası güvencesi olan İstanbul Sözleşmesi çalışmalarına katılmış ve 2012 yılında 6284 sayılı “Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi ve Ailenin Korunmasına Dair” yasanın aktif katılımcısı olmuştur. Halen başta siyasi partiler ve seçim yasaları olmak üzere çeşitli yasa tasarılarının hazırlanmasına fiilen katkıda bulunmakta ve bu tasarıların yasalaşması için kamuoyu desteğini kazanmaya çalışmaktadır. Türk Kadınlar Birliği halen “Birleşmiş Milletler Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Ortadan Kaldırılması Sözleşmesi” CEDAW Sivil Toplum Yürütme Kurulu”na ev sahipliği yapmakta ve sekretaryasını sürdürmektedir. Türk Kadınlar Birliği ayrıca Avrupa Kadın Lobisi Türkiye Koordinasyonu yürütme kurulundaki görevini de iki dönemdir sürdürmektedir. Mücadeleci Türk Kadını tarafından kurulan bu dernekte çalışmaktan gurur duyarken 1924 yılında yakılan bu meşaleyi daha da büyüterek taşımaya devam edeceğiz. Bugün kadın hakları günüdür. Hepimizin geçmişte verilen mücadeleye sahip çıkıp geleceği kurmanın sorumluluğunu taşıdığımız gündür.” ifadelerine yer verdi.

Yıldız Sağlam

 

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech