PMS Dönemi’nde Kadınların Ruh Hali

Üreme çağında kadınların yumurtalıkları her ay düzenli olarak yumurta üretir. Eğer hamile kalınmazsa bu hormon düzeylerinde düşüş olur ve o ay gebeliğe hazırlanan rahim iç tabakası hormonlardaki azalmaya bağlı olarak adet kanaması ile birlikte vücuttan dışarı atılır.

Adet kanamaları ortalama olarak 3 ila 5 gün sürer. Bazı kadınlarda adet dönemi öncesinde adetin habercisi bir takım belirtiler görülür. Adetten 10 ila 15 gün önce başlayan ve adet sonlanana kadar devam eden; ani duygu durum değişiklikleri, uyku düzensizliği, gerginlik, göğüs bölgesinde hassasiyet, ödem, halsizlik, sıcak basması, beslenme bozukluğu, baş ve kasık bölgesinde ağrı, kramp, bazı cilt sorunları ve konsantrasyon eksikliği gibi belirtiler PMS veya halk arasında bilinen adı ile regl öncesi sendromu olarak adlandırılmaktadır. Kadınlarda adet döneminden bir hafta önce başlayan ruhsal ve fiziksel gerginlik PMS yani Premenstruel Sendrom olarak isimlendirilir. Adet öncesi başlayan ve kanamanın başlaması beraberinde devam eden regl öncesi sendromu şikayetleri yavaş yavaş kaybolur. Adet dönemi öncesi başlayan ve sonrasında da görülebilen belirtiler kimi kadınlarda çok rahatsız edici olmazken kimi kadınlarda ise yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir.
Biraz da mizahi yorumlarla bu süreci inceleyecek olursak şöyle sıralayabiliriz:

1- Gölgesine, ışıltısına özendiğin mükemmel bir makyaj yaptığını düşünürsün fakat o da ne! Telefonun ön kamerasından görünen benim suratım olmaz değil mi ya? Yok yok kesin arı filtresidir. Benim suratım bu kadar şiş şiş değil.

2- PMS esprileri de dahil bütün komiklikler, şakalar fazla gelir. Bravo, o kadar komikti ki gülmeyi unuttum!
3- Suratında mütemadiyen bir “buna katlanmak zorunda mıyım” ifadesi vardır. O anda yaka gevşetmek, pencere açmak, hızla uzaklaşmak istersin.
4- Üstüne çikolata serpiştirilmiş, altına bir kat krema, bir kat meyve döşenmiş dev bir pastayı bir kerede yiyeceğini bilir ama kibar davranmaya çalışırsın. Pastanın geri kalanını yemek için de uygun bir zamanı kollarsın. Yakalanırsan Tweety’i bütün olarak yutmuş Sylvester gibi görünmen muhtemeldir.
5- Vücudun sadece memelerinden oluşuyor gibi gelir. Memelerin o kadar agresif olur ki kendini 20 – 30 memeli bereket tanrıçası gibi hissedersin. Böyle zamanlarda sütyen takmak mandal takmak gibi gelir.
6- Sağlıklı yaşamla ilgili her şeyi bir kenara bırakıp sadece ve sadece bol kalorili, kötü karbonhidratlı, löp löp yağ olmaktan başka hiçbir getirisi olmayacak yiyeceklerin hayaliyle yanıp tutuşursun. Bir paket cipsin üstüne eritilmiş çikolata ve peynir dökülmesi sence muhteşem bir tariftir.
7- Her zaman fit olan kot pantolonunu üst düğmesini iliklemeden giyemezsin. Elbiseler üstünde çuval gibi durur. O an uyku tulumunun resmi bir kıyafet olmasını istersin.
8- Saçların başından aşağı su dökülmüş kedi gibi, gözlerin de 5 dakika sonra unutacağı şeye bakan balık gibi görünüyordur.
9- Yavru kedi videolarına, dizilerde ağanın zulmüne uğrayan kadınlara, sipariş edeceğin yemeğin kalmamış olmasına, aşırı neşeli insanlara, metrobüsün kalabalık olmasına hep ağlarsın.
10- Gün doğmadan neler doğar? Mesela sivilce! Yüzünde bir gecede sivilceler oluşur. Sanki her şey ters gitmiyormuş gibi bir de buna üzülmen gerekecektir şimdi.
11- Tuvaletin yerini hayal meyal hatırlarsın. Kabızlık bir lanet gibi bağırsaklarına yapışmıştır. Bütün gün kayısı yiyip, su da içsen tık yoktur. Kendini patlamaya hazır bir bomba gibi hissedersin.
12- İstediğin şeyin tam zamanında ve sen nasıl istediysen tam olarak o şekilde yapılmasını istersin. İstediğin şey ne mi? Onu kimse bilmiyor.
13- PMS döneminde yakınındakilere karşı tam olarak şöylesindir: İyiyim. Senden nefret ediyorum. Seni seviyorum. Çikolata ver bana. Kötüyüm. Buraya gel. Git buradan. Tamam. Olmaz…
14- İnsan peynire sinirlenip ağlar mı? Aşkım, ben sana double cheeseburger al dedim. Bu ne? Bunda 1 tane peynir var. Bu sana 2 peynirli gibi göründü mü? Beni kimse anlamıyor!
15- Dünyanın en fedakar ve anlayışlı insanı olmana rağmen en haksızlığa uğramış ve değeri bilinmeyen insanı da sensindir. İçindeki arabesk ağlaya ağlaya dışarı çıkar.
Kaynak:PepappBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.