DİYETE DEĞİL DİYETTE HAYIR

Son derece öncem verdiğim, danışanlarımın belki de bazı şeylerden uzak durmaktan sonra en çok sorun yaşadıkları kısım. Ne yazık ki hatır, gönül, kıramamak ve hemen karşı taraf ataklarına geçiyorum; bir kereden bir şey olmaz, bir ısırık al, aman sen zaten zayıfsın ve hatta hazır mısınız? ‘Ölümü gör!’ …

Biliyorum bunca şeye rağmen hayır diyememek belki de en olası durum. Ancak siz ikram ve ısrarlara hayır diyemedikçe bakın nelere hayır demiş oluyorsunuz; ödediğim maddi bedelin karşılığına, hem kısıtlama hem boş vermişliği beynime aynı anda yaşattığım için ruhsal olarak rahatlamaya, vicdanımla iyi geçinmeye, bedenimin hafifliğine, metabolizmamın düzenli çalışmasına, kan şekeri ve insülin salınımlarımın düzenlenmesine, kilo vermeye, sağlıklı beslenmeye diye diye ben bu listeyi uzatırım sevgili okurum. Başlık başlık gidelim ve ufak notlarla her konuya değinmiş olalım.

  • Suç kimde? Hazırlıksız giden, iradesine bir ısırık için sahip olamayan siz mi yoksa alır mısınız, buyurun lütfen diyen karşı taraf mı? Aslında seviyeli bir iletişimde her şey birer kez söylendikten sonra ısrar seviyesine geçmeyecektir. Ancak ufacık bir ikrama ayıp olmasın diye hayır diyemeyen sevgili okurum maalesef hata burada bizde olabilir. Bir düşünelim; o an aç mıydım? Yapılacak ya da yapılan hazırlıktan haberdar mıydım? Hazırlığa ve ani ikramlara karşı önlemimi aldım mı? Siz bunlara cevap vere durun ben başlayayım; kesinlikle sosyal ortamlarınıza aç gitmeyin. Bu sizin için aç değilim, tokum cümlelerinizi gönül rahatlığıyla kurmanızı sağlayacaktır.
  • Hazırlık yaptınız mı ya da karşı tarafı uyardınız mı? Aslında randevulu görüşmeleriniz için yapılacak adımlardan biridir bu. Diyette olduğunuzu sosyal çevrenize bildirmek ya da hissettirmek ve bunun yaşantınızı kısıtlamadığını ancak bazı şeylerden enerji almamanız gerektiğini mutlaka ve mutlaka bildirmelisiniz. Böylelikle onları ısrar etmemeleri konusunda önden ikaz etmiş olursunuz. Gelelim hazırlık kısmına, buluşmanızın hangi öğüne denk geldiğini hesaplayın. Gideceğiniz mekanın mönülerini önceden inceleyebilirsiniz hatta en güzeli nereye giderseniz gidin kendi azığınızla gitmektir. Öğün alternatiflerinize göre mönü seçiminizi yapmak kararsızlık ve iştahla yanlış seçimleri engeller. Yanınızda azığınızla gitmek ise en mükemmeli çünkü siz harika bir adımı hayatınızda gerçekleştirmişsinizdir. Kendinize inancınızı, cesaretinizi ve ‘hayır’ ınızı tebrik edebilirsiniz.
  • Diyetisyenimle iletişim kurdum mu? Bunu yapmak alkış gerektirir. Planlanmış seyahat, etkinlikler için acil durum planlamanızı diyetisyeninizle yapmak sizi daha da kontrollü olmaya yöneltir. Her yönden gardınızı almış şekilde tüm etkinlikleri göğüsleyebilirsiniz. Ufak bir tüyo, suçu bize atabilirsiniz.
  • Beslenme günlüğü tutun diye diye tüm meslektaşlarımın dilinde tüy bitmişti bir de ben eklendim. Kesinlikle tutun. Eğer hayır diyemediğinizi düşünüyorsanız ya da bireysel kaçamaklarınızın çok olduğunuzu düşünüyorsanız bunları yazıya döküp geçmişe dönük yüzleşmek engelleyici bir faktör olacaktır. Bunları yaptığımda kilo değişimim, enerjim, tüketim miktar ve sıklıklarım bu yöndeydi. Şimdi bunları ne yönde değiştirmek istiyorum? Yani neden hayır diyeceğim! Geçen sefer neden hayır diyemediğinizi de buradan takip edip artık ne yapmak istediğinizi ve yapmak zorunda olduğunuzu takip edebilirsiniz.
  • Sahi neden hayır diyeceğim? Çünkü bir bedel ödüyorum. Karşılığında sağlığıma kavuştuğum, fazlalıklarımdan kurtulduğum, gerekene vardığım, daha hafif hissettiğim, kirlenmediğim, süreci sonlandırdığımda hayır dememe gerek kalmayacak dönemde olacağım, beslenmenin sağlıklısı nasıl olur öğreneceğim, azı-çoğu ve açı-toku öğreneceğim. Hayır demeliyim ki hedefime ulaşayım, kendime saygımı yitirmeyeyim, emeklerimi boşa çıkarmayayım. Siz bunu yaptıkça ayıp etmiş değil örnek olmuş olursunuz sevgili danışanım. Çocuklarımıza kızarken o köprüden atlasa sen de mi atlayacaksın deriz ya hani. Aman diyeyim sevgili okurum bırakın o çikolatalı kurabiye yesin siz hemen yulaflı tariflerimden yapın, yanınıza alın ve sağlıkla hayır deyin.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.