KİM BAŞKAN OLUR?

Çanakkale’de siyasi kamuoyu son günlerde “başkan toto” oynamaya başladı. Bilindiği gibi seçildiği tarihten iki ay sonra görevden alınan AK Parti İl Başkanı Yeşim Karadağ’ın yerine yeni başkan için çalışmalar devam ediyor.

Başkanlık koltuğuna oturmak isteyen isimler, kendi çaplarında ekipleri ile birlikte kulislerini sürdürürken, Genel Merkez de Çanakkale’ye bir gözlemci gönderip eğilim yoklaması yaptırdı. Çanakkale AK Parti’de bugüne kadar yapılan eğilim yoklamalarında kim 1. çıktıysa hiç birisi Genel Merkez tarafından onay görüp yarışa sokulmamıştır. Ben bu kez de aynı geleneğin devam edeceğini tahmin ediyorum.

Peki Çanakkale AK Parti’de yeni İl Başkanı kim olur? Hemen yanıt vereyim. Bence Alper Altınok olur. İkinci şansı olan isim olarak da halen bu görevi başarıyla sürdüren Ergin Sezen olabilir. AK Parti’de yapılan eğilim yoklamasına bakıldığında görevden alınan Yeşim Karadağ’ın bile isminin çıkması sürpriz olmayacaktır. Herkes neye göre, kime göre oy kullandı diye sorarsanız, yanıt çok basit. Çanakkale’deki isimlerin güçlerine göre diyebiliriz.

Buradan da şu sonuç çıkmamalı. Çanakkale’de AK parti içersinde en güçlü isim x denemez. Bu iş bana göre “Başkent Ankara, ama ekonomiyi İstanbul yönlendiriyor. Ekonomi başkenti de İstanbul” benzeri bir durum var. AK Parti Grup Başkan Vekili Sayın Bülent Turan, çok güçlü. Bu kesin ve doğru ama. Sandık ortaya konulduğunda desteklediği aday sandıktan çıkamıyor algısı ve bekleyişi hakim. Neden böyle? Bunun nedenini bulmak da bizim işimiz değil. Sayın Vekilin yakınları, özellikle de bürokratları bu işin nedenini bulmalı.

CHP içerisindeki tartışmalar kavgalar, parti içi dinamizmi ayakta tutuyor. (CHP içerisinde yaşanan son olay biraz farklı. Günü geldiğinde isim isim olay ayrıntıları ile anlatılacaktır.) AK Parti’de nedense bunu göremiyoruz. Parti içindeki muhalefete hiç yaşam hakkı tanınmıyor ondan mı? AK Parti’de Çanakkale siyasetini bilmeyenler tarafından işler yönlendiriliyor ondan mı? Ayırt edilemiyor. Bekleyip göreceğiz.

Kısaca Çanakkale AK Parti’de güç başkasında, halkın, partililerin, milletin desteği bir başkasında. Genel görüntü bu… Bu süreç her İl Başkanı atamasında bir başka küskün grup meydana getirtilip, ayrışma, gruplaşma daha da derinleştiriliyor. Bana göre hem AK Partili kurmayların hem de CHP’li kurmayların farkında olmadığı bir durum söz konusu. Çanakkale’de kim ne derse desin, ister görülsün, ister görmezlikten gelinsin İyi Parti olgusu var.

Yani Çanakkale’deki AK Partililer için de, CHP’liler için de kendi partilerinin dışında gönül rahatlığı ile oy verebilecekleri bir başka parti daha oluyor. Kurmaylar görmezlikten gelse de, “nasıl olsa seçimde bizimle birlikte hareket eder” denilse de seçimler yaklaştığında bunu daha net göreceklerdir.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.