İHANETİN DERECESİ NEDİR?

İyi gazeteci, öngörülü olandır. İyi gazeteci, sağduyusuna güvenendir. İyi gazeteci, belge, bilgi toplayan, analiz edip doğru sonuca gidendir. Bunları yaptığında zaman zaman saldırıya uğrayabilirsin. Bilal oğlanlı ithamlara uğrayıp aşağılanabilir, halktan aldıkları güçle sana ekonomik dersler bile verenler olur.

Seçilip bir makama gelmişsindir. Kamu adına sana orada görev verilmiştir. Yetkin vardır. Bir çift sözünle olmazı oldurur, gerçekleşmeyeni gerçekleştirebilirsin. Güçlüsündür. Elini kaldırdığında ellisi, havada salladığında da yüz ellisi senindir. Hal böyle olunca da küçük dağları ben yarattım der, işine, gücüne egonu karıştırmaya başlarsın. İşte vatan hainliği, vatana ihanet de burada başlayabilir. Yetimin hakkı olan parayı çar-cur edersen, hak etmeyene peşkeş çekersen sen de vatan hainliği yapmaya başlıyorsun sayılır.

Gücünden, görgüsüzlüğünü örttüğünde baş tacı olanlar, bir bakmışsın gerçekten yaptıklarıyla vatan haini olduğunu gösterir. Vatan haini olmak için eline silahı alıp dağa çıkman gerekmiyor. Halktan, birilerinden aldığın gücü, kendi çıkarın ve egon için kullananlar yok mu çevremizde. Çook! Peki bunlara da hemen vatan haini damgasını vurabilir miyiz. Kesinlikle hayır. Bu tiplerin egolarını yok mu saymalıyız? O da mümkün değil.

Örnek insanlar doğar ve büyüklerimiz tarafından doğana bir isim verilir. İsimlerimiz bizi çevremizdeki insanlardan ayıran, birbirimizin tanınmasını sağlayan en önemli özelliğimizdir. Anne-babanın benimseyip doğan çocuğuna koydukları isim bizlerin en kutsalımızdır. Bu ismi değiştirmek aileye yapılan en büyük saygısızlıktır. Kısaca aileye yapılmış hainliktir. (Hayati anlam taşıması yönünde isim değişikliğine gidilmesi, çok önemli geçerli bir nedeni olması dışında.) Bir insan yaşamında eğer ailesine hainlik yapabiliyorsa Vatanına da çok rahat yapar. Bulunduğu çevreyi satması işten bile değildir.

Çevremizde böyle egosu yüzünden ismini değiştirenler var mı? Varsa bu kişilerin günlük yaşamlarındaki çizgi kırıklıklarına iyi bakmalıyız. Dün öyle bugün böyle olanlara dikkat etmeliyiz. Bu tipler, kendisini bir makama getirenleri her an satabilir. Her an söylentiler çıkartıp, kötüleyebilir. Üç-beş inanmışıyla yeni denizlere yelken açabilir. Bazen aileye, gruba ihanet etmekle, vatana ihanet etmek arasında çok fark yoktur.

İyi iş değil mi? Beleşten dolgun maaşı al, sonra da çalıştığın kurum için yakın çevrene “Bizim kurumda da metal yorgunluğu var. Bu dönem bu yorgunluktan kurtulmanın yolları bulunmalı” diye ince mesajlar ver. Nerde yelkenliğe rüzgar bulacağınız o günler.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com