Çanakkale’de Tropikal Ürünler

Pazarda bu hafta tropikal rüzgarlar esti. Son zamanlarda belirli iklim koşulları sağlandığında Çanakkale’de de yetişme imkanı bulan meyveler tezgahlara konularak vatandaşla buluştu.

Salı Pazarı’nda bu hafta tropikal meyve rüzgarları esti. Kış mevsiminde yoğun bir şekilde tüketilen, greyfurt, mandalina, portakal gibi ürünlerin artık tezgahta yer almadığı görüldü. Vatandaşlar az da olsa mevsimsel geçişlerden dolayı zaman zaman soğuk olan havadan korunmak için c vitamini deposu portakal ve mandalinaları tercih ettiler.

Bu hafta geçtiğimiz haftalara oranla fazla bir yoğunluk gözlenmedi. Tezgahlarda satılan ürünlerin değiştiği gözlendi. Tropikal ürünler tezgahlarda yer alırken, fiyatları ise pek tatmin etmedi. Geçtiğimiz haftalardan beri satışta olan çilek, sabit fiyatıyla göz doldurdu. Çileğin kilosu 10 TL’den alıcı buldu. Esnaf ’10 TL çok dikkat çekmesin’ diye yarım kilo 5 TL yazmayı tercih etti. Çilek, Çanakkale’ye Aydın’dan geldi. Aydın’dan gelen çileği, Rize’den gelen kivi takip etti. Rize’de yetiştirilen yerli kivi Çanakkale’de 6 TL’den alıcı buldu. Geçtiğimiz haftalarda kilosu 10 TL’den satılan kivinin fiyatının düştüğü belirtildi. Pazardaki bir diğer tropikal lezzet ürünü Hindistan cevizi oldu. Hindistan cevizi tanesi 7 TL’den satıldı. Esnaf pek alıcı bulamasa da Hindistan cevizinin nadir de olsa satıldığını belirtti. Akdeniz bölgesinde sıklıkla tüketilen, özellikle Antalya bölgesinde mezelerde çokça tercih edilen avokado, Salı Pazarı’nda bu hafta tanesi 7 TL’den alıcı buldu. Avokado’nun çiğ haliyle pek tercih edilmediğini belirten esnaf, alındıktan sonra biraz bekletilip salata olarak kullanılabileceğini söyledi.

Tunahan Ünsal Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com