“Performans Sistemi Hukuki Değildir!”

Eğitim Bir Sen Çanakkale Şubesi, dün Truva atının önünde saat 12.45’te bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamanın konusu öğretmenler için performans değerlendirme sistemi oldu. Eğitim Bir Sen, performans değerlendirmesinin hukuki ve kanuni dayanağı yoktur vurgusu yaptı.

Eğitim Bir Sen Çanakkale Şubesi tarafından Truva atı önünde gerçekleştirilen açıklamanın konusu öğretmenler için performans değerlendirme sistemi oldu. Eğitim Bir Sen, performans değerlendirmesinin hukuki ve kanuni dayanağı yoktur vurgusu yaptı.

Eğitim Bir Sen’in yapmış olduğu açıklamada, “Millî Eğitim Bakanlığı’nın, eğitimcilerin moral ve motivasyonunu bozacak, yüz yüze bakanları karşı karşıya getirecek, saygınlığını zedeleyecek performans değerlendirme sistemi taslağına ilişkin itirazlarımızı haykırmak; iş barışına halel getiren, vicdanları yaralayan, adalet duygusunu örseleyen mülakatla sözleşmeli öğretmen atama uygulamasına yönelik eleştirilerimizi dile getirmek; bazısı ölümle sonuçlanan şiddet olaylarını protesto etmek amacıyla bir araya gelmiş bulunmaktayız.

“HUKUKİ VE KANUNİ DAYANAĞI YOKTUR”

Hayata geçirilmek istenen performans değerlendirmesinin hukuki ve kanuni bir dayanağı bulunmamaktadır. Aday öğretmenlerin asli öğretmenliğe geçiş süreci hariç tutulursa, 657 sayılı Kanun ve 652 sayılı KHK başta olmak üzere, eğitim çalışanlarının statülerini düzenleyen temel düzenlemelerin hiçbiri taslakta yer alan türden bir performans değerlendirmesine imkân tanımamaktadır.

“ÖĞRETMENİN PERFORMANSI DEĞERLENDİRİLEMEZ”

Eğitim sisteminin mevcut durumu ve ortaya koyduğu sonuçlar açısından öğretmenin görevini ifasının tek başına belirleyici bir ölçüt olmadığı bir sistemde, politika üreticilerin ve karar alıcıların hatalarının sonuçları nasıl değerlendirilecektir? Performansa etkisi kabul edilecek midir? Bu husus tartışma konusu yapılmaksızın öğretmenlerin performansını ölçmeye kalkmak, müsebbibi olmadıkları sorunlara ilişkin soruların cevabını öğretmenlerde aramak anlamına gelecektir. Öğretmenlere mesleklerini ifada neredeyse hiçbir özerkliğin tanınmadığı, eğitim hizmetinin sunumunda öğretmenin karar alma mekanizmasından dışlandığı, sadece verili görevleri ifasının istenildiği bir ortamda öğretmenlerin oluşturulmasında yer almadıkları kararların öngörülebilir sonuçlarından dahi sorumlu tutularak değerlendirilmeleri kabul edilemez.” cümlelerine yer verildi.

Tunahan ÜnsalBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com