Mart Bitmeden Evler Çiçeklensin

Baharın başlangıcındayız hissi, yavaş yavaş herkese yayıldı. Çiçekler, böcekler ve güneş. Herkesin içinde bir coşku. İşte size; mart ayı sonlanırken, evinizi çiçeklendirecek, çiçeklerin şifacı etkisini hissettirecek bir yazı…

Uzun, gri bir kışın ardından, depresyonumuzu, streslerimizi ve kaygılarımızı kenara atıp yeni bir başlangıç yapmanın zamanı gelmedi mi?
O halde evimize can vermekten başlamak kendimizi de yenilememize yardımcı olabilir belki ne dersiniz?
Büyük marketlerden ya da çiçekçilerden alınacak az maliyetli, nefes alan onlarca ‘’renk’’e yani çiçeklere hayat vermek aslında hiç de zor değil…
Öncelikle varsa evde kullanılmayan saksılarınızın değerlenme vakti geldi de geçiyor bile…
Elinizi toprağa sürmek ve evdeki doğayı hissetmek için ne de güzel bir bahane değil mi?
O halde yeni aldığınız küçük saksılardaki bitkilerinizi onlara zarar vermeden kökleriyle çıkararak büyük boy saksılara alın.
Toprakların gübrelenme aşamasını da atlamayın.
Mart ayının sonu doğru ise ekime başlayabilirsiniz. Tam da bu günler ekim zamanı. Vaktini geçirmeyin. Fideler için ılık yastıklar hazırlamaya başlayın. Toprakları da olası hastalıklara karşı ilaçlayın.

MART AYININ ÇİÇEKLERİ
Unutmayın Mart ayının çiçekleri güneşi bol alan yerlerde büyüyen çiçeklerdir.
Mart ayının çiçeği fulya ve nergistir.
Mart ayının yıllık bitkileri deliotu, kadife çiçeği, gayret çiçeği, peygamber çiçeği, latin çiçeği, zinya, hüsnüyusuf, calliopsis,  floş çiçeği, ıtırsahidir.
Mart ayının çok yıllık bitkileri karanfil, rüzgar çiçeği, cottage pinks, kurt çiçeği, civanperçemi, mavi iğne çiçeği, çan çiçeği, iberide, beyaz koni çiçeği, papatya, lavanta ve güldür.
Mart ayının otları ise, elma nanesi, öküz gözü, koyun otu, kakule, armut nanesi, kişniş, dereotu, kaya ısırganı,  dağ kekiği, defne, tarhun otu ve frenk soğanıdır.
Mart ayının örtü bitkileri beyaz çiçekli yosun, dağ muşmulası, tırmanıcı kırmızı kaya körüğü ile alev çiçeği, taç burçağı, mavi bugle ile ardıç, beyaz kuş otu ve yavşan otudur.
Mart ayının soğanlı çiçekleri de nergis ve lale başta olmak üzere çiğdem, glayöl çiçeği , sümbül, iris ve zambaktır.

ÇİÇEKLERİN ETKİSİ
ABD’nin New Jersey eyaletinde bulunan Rutgers Üniversitesi çiçeklerin oldukça etkili olduğunu ileri sürdü. Üniversitenin yaptığı bir araştırmaya göre; kendisine çiçek gönderilen kişiler uzun süren bir pozitif duygu artışı yaşıyormuş. Evet, yazan bu. Türkçe anlamı; kendisine çiçek gönderilen kişiler hiç unutamayacakları kadar mutlu oluyorlar! Her ne kadar bu zaten bilinen bir gerçek olsa da araştırmalar tarafından desteklenmesinin hali bir başka. Çiçeklerin olduğu bir ortamın bile daha enerjik hissettirmesi, bahar aylarında burnumuza gelen çiçek kokularının gülümsememize yol açmasının bilimsel bir açıklamasının olduğunu duymak güzel.

Bu araştırma Uzak Doğulu şifacıların, çiçeklerin gücünden ve sihrinden bahsetmesinden daha öte, bu sistemin nasıl çalıştığını anlatıyor ve mutluluk vermenin yanı sıra çiçeklerin insan üzerindeki etkileri hakkında bir açıklama yapıyor.
Araştırmaya göre çiçeklerin yarattığı etkiyi bir güç olarak kabul edersek; çiçeklerin gücünü kullanarak istediğiniz duygu halini davet edebiliyorsunuz. İşin sırrı çiçeklerin renklerinde ve kokusunda. Buna göre kokularının yanı sıra her bir çiçek sahip olduğu renklerle, retinadan geçip optik sinirlere giden ve vücudun cevap vermesini sağlayan zinciri uyaran bir ışık dalgası yaratıyor. Sinir sistemi boyunca sinirsel sinyallerin iletilmesine yardımcı olan Nörotransmitter salınımı gerçekleşiyor. Bu salınım ile de insanı sakinleştiren bir hormon olarak kabul edilen melatonin, uyarıcı etkisi ile adrenalin ve mutluluk hormonu olan seratonin salgılanıyor.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com