Alerjisi olana bahar gelmedi

Mart ayının yavaş yavaş sonuna gelinmesiyle birlikte güneşli havalar da bahar müjdecisi oldu. Baharın gelişine sevinenler kadar kabusa hazırlananlar da var. Polen alerjisi olanlar için bahar ve yaz aylarının tadını çıkarmak çok güç hatta bu aylar onlar için eziyet.


Havaların yavaş yavaş ısınmasıyla bahar müjdeleniyor. Bazı çiçekler açmaya başladı bile. Ancak bu güzel mevsim kimileri için eziyete dönüşüyor. Polenler, diğer isimleriyle çiçek tozları, bitkilerin erkek tohumları; alerjisi olanlar için bu güzel mevsimi kabusa çeviriyor.

Bahar ve yazda ağaç ve otlara karşı ortaya çıkan alerjide; şubat-mayıs ayları arasında ağaç, mayıs-haziran aylarında ise otlar daha fazla rol oynamaktadır. Özellikle sabah saatlerinde polenler daha etkili olmaktadır. Yağmurlu günlerde ise polenler yatışır ve alerjisi olanlar bir nebze daha rahat ederler. Yol kenarlarında da sarı görüntüler ortaya çıkar.

Polen alerjisi, astım ve benzeri hastalıkları büyük oranda tetiklemektedir. Bu gibi durumlarda ve polen alerjisi için ilaca ihtiyaç duyulduğunda mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Polen alerjisi, diğer alerji türlerine göre kaçınılması zor olan bir alerji türüdür. Herhangi bir şeye alerjisi olanlar o durumda kalmadıkları sürece sıkıntı yaşamazlar. Ancak polen alerjisinde bu mümkün değildir. Dışarıya çıkıldığı an vücut reaksiyon göstermeye başlar.

NE GİBİ ÖNLEMLER ALINABİLİR?
Polenlere alerjisi olanlar, bu mevsimde daha az açık havada kalabilirler. Yine polen mevsiminde açık havada yapılan sporlar azaltılabilir. Dışarı çıkarken bir maske kullanılabilir. Yanları da koruyucu güneş gözlükleri kullanılabilir. Araç yolculuklarında camlar kapalı tutulabilir. Ev havalandırmasında sabah saatleri tercih edilmemelidir. Dışarıdan gelindiğinde giysiler hemen değiştirilmeli, çamaşırlar mümkün olduğunca içeride kurutulmalıdır.

Yıldız SağlamBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.