Zorunlu Trafik Sigortası Cep Yakıyor

Her araç sahibinin yaptırmak zorunda olduğu Zorunlu Trafik Sigortası’nda Hazine Müsteşarlığı’nın düzenlemesinden sonra, Çanakkale’de Zorunlu Trafik Sigortası ücretlerinde artış meydana geldi. Büyükşehirlerde trafik sigortası ücretlerinde indirim uygulanırken, Çanakkale gibi şehirlerde fiyatlar yükseldi. Önceleri Çanakkale’de 390 TL olan trafik sigortaları 480 TL’leri gördü.

Her araç sahibinin yakından takip ettiği ve yaptırmak zorunda olduğu Zorunlu Trafik Sigortası’nda küçük şehirlerde yaşayanlar için işler karıştı. Hazine Müsteşarlığı’nın düzenlemiş olduğu uygulamaya göre Büyükşehirlerde Zorunlu trafik Sigortası ücretleri düşerken, küçük şehirlerde fiyatlar arttı. İstanbul’da Zorunlu Trafik Sigorta ücreti 1.100 TL’den 570 TL’ye gerilerdi. Çanakkale’de trafik sigortası yaptırmanın bedeli 390 TL’den 480 TL’ye çıktı. Zorunlu Trafik Sigortası yaptırmak vatandaşın cebini yaktı. Araç sahibi olan vatandaş yaptırsak bir türlü yaptırmasak bir türlü yorumlarında bulundu. Sigortacı Yıldıray Gürler konu ile ilgili gazetemize açıklamalarda bulundu. Gürler, Zorunlu Trafik Sigortası’nı devletin yapması gerektiğini vurguladı.

“Büyükşehirlerde Trafik Sigortaları İndirime Uğradı”

Sigortacı Yıldıray Gürler, “Normalde trafik sigortalarında serbest tarife uygulanır. 12 Nisan 2017 Nisan’ına kadar serbest tarife uygulaması yapıldı. Sigorta şirketleri istedikleri fiyat tarifesini uygulayabiliyorlardı. Çanakkale ve Balıkesir gibi bölgeler, trafik yoğunluğunun az olduğu bölgeler sigorta işlemi içerisinde avantajlıydılar. Bu bölgelerde sigortalar uygun olurken, İstanbul gibi büyük şehirlerde daha pahalıydı. Otomobil branşlarında otomobil ve kamyon uygun fiyatlarda olurken, tır ve ticari taksilerde uçuk fiyatlar uygulandı. Bu konudan mağdur olan nakliyeciler vardır. Konuya itirazlar geldi. Dolayısıyla bu şikayetler göz önüne alınarak Hazine Müsteşarlığı 12 Nisan tarihi itibariyle her araba branşında bir bant prim belirledi. Bununla ilgilide bir indirim oluştu.

“Çanakkale’de Zorunlu Trafik Sigortası’nın Maliyeti Arttı”

Çanakkale’de en ucuz trafik sigortası 300-400 arasında değişiyordu. İstanbul’da 1.000 ve 1.400 arasındaydı. Bir anda Çanakkale’dekiler 420 TL’ye fırladı. İstanbul’dakiler 480 TL’ye geriledi. İstanbul’da binli primlerden rakam 500’e düşünce, sigorta şirketleri Çanakkale’de hareket edemediler. Büyük şehirde kayıp çok olunca küçük şehirlerde sigorta şirketleri hareket edemediler. Büyükşehirlerdeki yüzde 20’lik indirimden sonra küçük şehirlerdeki fiyatlar bir anda yükselmeye başladı. Hazine Müsteşarlığı’nın belirlediği fiyat tarifesinde büyük indirim fiyatları düştü. Küçük indirim fiyatları çoğaldı. Daha önce yüzde 50’lere varan fark yüzde 11’e geriledi. İstanbul fiyat tarifelerinden çok mutlu oldu. İstanbul’da fiyatlar 1.100’den 570 TL’ye kadar geriledi. Çanakkale’de fiyatlar 394 TL’den 480 TL’ye çıktı. Küçük şehirler bu fiyatlandırmadan mağdur oldu.

“Zorunlu Trafik Sigortası Devlet Tarafından Yapılmalıdır”

Sigorta şirketleri bu işten memnun değil. Sigorta şirketleri arasında bir anket yapılsa yüzde 90 trafik sigortası yapmayalım sonucu çıkar. Trafik sigortası çok meşakkatli bir iş haline geldi. Şu an devlet ben Trafik sigortası yapacağım dese bütün şirketler zil takıp oynarlar. Bizim insanımızın Devlet anlayışı fazladır. Devletin zorunlu trafik sigortasını yapması gereklidir. Sigorta şirketleri zorunlu trafik sigortasını yapmayıp, bu işi devlet organize etse daha işlevli bir süreç söz konusu olacaktır. Nasıl ki muayene yerleri devlete bağlı ve tek tip oldu, sigortada aynı süreçle daha işlevsel hale gelir.” açıklamalarında bulundu.

Tunahan ÜnsalBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.